Lefkada - hornatá perla Jónského moře

Lefkada (Řecko)
Lefkada (Řecko)

Původně jsme sem vlastně vůbec neměli jet. Původně jsme totiž měli namířeno na olivové Paxi, nejmenší z Jónských ostrovů. Když jsme ale dorazili do Igoumenitsy, ukázalo se, že přestože je srpen, tak trajektové spojení je dost zoufalé. Lepší spojení je možná v rámci výletů z Korfu. Tak jsme to nakonec otočili na Lefkadu, kam se dá dostat z pevniny po silnici. Zrušené kempy, omezené trajekty, poloprázdné restaurace. Projíždíme od severu pevninským Řeckem a nestačíme se divit, zdá se, že turistů Řecku nějak opravdu citelně ubylo.

Lefkada (Řecko)

Turistů plno bylo snad jedině právě na Lefkadě, která se však přesto nakonec ukázala jako dobré řešení, nakonec se nám tam celkem líbilo. Bude to asi tím, že jsme se rozhodli zahrát si na mořské vlky, půjčit si loď a prošmejdit trochu ostrůvky kolem. Řídit motorovou loď, tedy spíš loďku, bylo pro nás suchozemské krysy přece jen novým zážitkem. Není to záležitost nějak extra levná, ale stálo to za to.

Jónské ostrovy se řecky nazývají Eptanisa a zahrnují ostrovy Korfu, Paxi, Lefkada, Ithaka, Kefallonie a Kythira. Leží při západním pobřeží Řecka v Jónském moři a všechny mají díky poměrně dobrým srážkám bujnou vegetaci. Ithaka je podle Homéra Odysseovou Ithakou, který však zřejmě vládl dalším ostrovům, Lefkadě, Keffalonii a Zakynthu. Ostrovy byly za antických dob významnými středisky, ovšem z památek z těchto časů se tady nedochovalo v podstatě nic. Většinou byly zničeny četnými zemětřeseními, ostatně celá oblast je dodnes seizmicky aktivní.

Lefkada (Řecko)

Lefkada má rozlohu 303 km2 a na délku měří 115 kilometrů. Je čtvrtým největším z Jónských ostrovů. S pevninou je spojen nedávnou vybudovanou úzkou hrází, která nahradila trajekty. Na severu při příjezdu můžete vidět středověkou pevnost Santa Maura a písečné pobřeží s větrnými mlýny.

U východního pobřeží Lefkady se nacházejí malé satelitní ostrůvky jako Meganissi, Skorpios, Madouri, Sparti, Kalamos a Kastos. Některé z nich jsou soukromé a je zakázáno se na nich vyloďovat. Nejznámějším je Skorpios patřící vnučce miliardáře rejdaře Onassise.

Lefkada (Řecko)

Lefkada je velmi hornatý a také docela úrodný ostrov. Jeho vrcholy dosahují až 1000 metrů. Pěstují se tady olivovníky, bavlna i vinná réva. Hlavním městem ostrova je Lefkas. Jedním z hlavních turistických center je městečko Nidri na východní pobřeží. Nejkrásnější pláže ale ukrývají strmá skaliska západního pobřeží Lefkady. Tou nejkrásnější je prý pláž Porto Katsiki. Sjíždí se sem po klikaté a strmé cestě a moře je opravdu tyrkysové.

Booking.com