Benátky - nejkouzelnější italské město
Říká se, že Benátky jsou městem lásky. Proto přitahují zamilované páry z celého světa a často bývá místem pro svatební cesty novomanželů. Pokud nejste zrovna čerstvě zamilovaní a nechystáte svatbu, tak nevadí. Není to nutnou podmínkou pro návštěvu Benátek a určitě si toto města i tak zamilujete.
Město započalo svou vlastní existenci v pátém století, přibližně v době nájezdů Attilových Hunů. V průběhu staletí se z Benátek stala obrovská obchodní i námořní velmoc, které mohl konkurovat v italsky mluvících oblastech snad jen Janov.
Itálie je země s velmi bohatou kulturou a památkami, které jsou pro nás lákavé a působí možná na někoho lehce exoticky. Každopádně je to země intenzivního cestovního ruchu a hodně našich spoluobčanů ji volí jako destinaci pro své dovolené. Benátky jsou jedna z nejnavštěvovanějších destinací Itálie a mají obrovský historický a kulturní význam a zároveň jsou „hlavním“ městem regionu Veneto. Proto také patří od roku 1987 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.
Bazilika San Marco a Piazza di San Marco
V Benátkách najdeme spoustu kulturních renesančních staveb. Můžeme navštívit velké množství kostelů, které i uvnitř uchovávají díla velkých uměleckých mistrů. Hlavním benátským chrámem je Basilica di San Marco neboli bazilika svatého Marka. Je to dnes asi nejvíce zachovaný příklad typicky byzantské architektury. Stojí na náměstí zvaném Piazza di San Marco. Tento světec, jehož atributem je lev, je vlastně také patronem tohoto „ostrovního města“ a jeho přítomnost budete vnímat prakticky na každém kroku. Bazilika San Marco byla vystavěna v druhé polovině 11. století. Stavitelé se pravděpodobně inspirovali v Konstantinopoli a vzorem se stal kostel Svatých apoštolů, který byl zničen v 15. století.
Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí Svatého Marka je skoro sto metrů vysoká Zvonice baziliky svatého Marka (Campanile di San Marco). Nebojte se stovek schodů, protože na vrchol zvonice jezdí výtah. Nohy stejně dostanou zabrat, protože si budete muset vystát nekonečnou frontu, ale výhled stojí za to. Jako na dlani budete mít celé Benátky.
Náměstí San Marco je srdcem Benátek a směřuje sem většina turistů, kteří město navštíví. Až vás unaví památky, vyberte si jednu z kaváren a dejte si kávu nebo sklenku prosecca. Je pravdou, že ceny zde nejsou nejnižší a espresso vyjde na 6 – 8 EUR. Nejjednodušeji se na náměstí Svatého Marka dostanete vaporettem (lodní veřejná doprava), když vystoupíte na stanici San Marco Valleresso nebo San Marco-San Zaccaria. Z obou stanic je to na náměstí pár kroků.
Dóžecí palác a Most vzdechů
V těsném sousedství baziliky Svatého Marka se nachází další z perel benátské architektury. Dóžecí palác (Palazzo Ducale) byl sídlem benátského dóžete, který vládl Benátské republice. Stejně jako u baziliky, je i na Dóžecím paláci vidět vliv Byzancie, která byla hlavním obchodním partnerem Benátek. Dóžecí palác byl vystavěn ve 14. století a je směsicí evropské gotiky a byzantských prvků. V současné době je zde muzeum.
Další z oblíbených turistických atrakcí je Most vzdechů (Ponte dei Sospiri), někdy také nazýván jako Most nářků. Tento krásně zdobený plášťový most z bílého mramoru je dlouhý jen 11 metrů. Most spojuje výslechovou místnost v Dóžecím paláci s vězením, které je v sousední budově oddělené vodním kanálem. Most pochází z druhé poloviny 16. století, ale jeho název je mnohem mladší. Název Most vzdechů pochází od romantiků 19. století a vznikl na základě vzdychů odsouzených, kteří jsou odváděni do vězení.
Canal Grande a most Rialto
Kousek od Dóžecího paláce začíná, nebo končí, Velký kanál (Canal Grande), který je nejvýznamnější dopravní tepnou starých Benátek. Po vodní hladině plují stovky různých lodí. Přeplněná vaporetta křižují kanál od zastávky k zastávce. Mezi nimi kličkují vodní taxi, privátní čluny, popelářské lodě a zásobovací čluny. Pokud pojedete vaporettem od Dóžecího paláce (již zmíněné zastávky San Marco Valleresso nebo San Marco-San Zaccaria) dojedete za 30 – 45 minut na druhý konec kanálu. Zde jsou parkoviště, vlakové nádraží a náměstí Piazzale Roma, které je takovým vstupem do Benátek.
Cestou jistě nepřehlédnete další architektonický skvost, most Rialto (Ponte di Rialto). Je jedním ze čtyř mostů, které vedou přes Canal Grande a je mostem nejkrásnějším. Předchůdce dnešního Rialta pocházel z 12. století a byl to pontonový most. Později byl nahrazen dřevěným mostem, který se zřítil v polovině 15. století. Kamenný most byl dostavěn v roce 1591 podle návrhu Antonio da Ponte. Název Rialto si most vypůjčil od nedalekého tržiště. Na mostě jsou dvě řady obchodů, kde si můžete koupit různé upomínkové předměty.
Benátský karneval
V Benátkách se odehrává asi nejznámější evropský karneval. Benátský karneval začíná deset dní před Popeleční středou, a tak budete mít možnost poznat Benátky v zimním čase. Každopádně návštěva karnevalu je úžasný zážitek a více se dozvíte v našem příspěvku Jak navštívit karneval v Benátkách.
Další zajímavosti Benátek
Významnou dominantou naproti náměstí Svatého Marka je kostel Santa Maria della Salute. Tento mohutný barokní chrám byl vystavěn Benátčany v polovině 17. století po morové epidemii, která zahubila třetinu obyvatel města. Nedaleko tohoto kostela je velice slavná galerie Gallerie dell’Accademia. Je to vlastně vůbec největší sbírka benátského umění na světě. Za návštěvu také stojí Basilica dei Santi Giovanni e Paolo ze 14. století. Původně dominikánský kostel sloužil jako pohřebiště dóžat, kterých je zde pochováno 25.
Jednoduché restaurace, neformální butiky a nezávislé retro obchůdky najdete v univerzitní čtvrti Dorsoduro. Trochu jiné zážitky získávali Benátčané dříve ve čtvrti Carampana. Od 15. do 18. století byla Carampana centrem benátské prostituce. Dnes jsou zde malebné uličky, které jsou mimo zájem většiny turistů.
Tipy na další zajímavá místa v Benátkách najdete třeba na tomto odkazu webu Tripadvisor.com.
Bohaté město neoslňovalo jenom architekturou, ale také uměním. Díky tomu daly Benátky světu řadu významných umělců. V Benátkách se narodil renesanční malíř Tizian, hudební skladatel a virtuóz Antonio Vivaldi, divadelník Carlo Goldoni a samozřejmě i proslulý umělec ve svádění Giacomo Casanova.
Po Benátkách gondolou, vaporettem nebo pěšky?
Neoddělitelnou součástí koloritu Benátek a také jedním z důvodů, proč zajímají miliony turistů po celém světě, jsou bezesporu benátské gondoly. Jsou to dřevěné loďky, okolo deseti metrů dlouhé, které slouží pro dopravu osob po úzkých a mělkých kanálech. Gondol je v Benátkách spousta, a tak není problém se gondolou projet. Romantika ovšem něco stojí, a tak si připravte 100 EUR za hodinovou projížďku. Pravděpodobně budete v gondole jen 45 minut, objedete jeden či dva bloky domů a je po zážitku. Pokud se pro romantiku rozhodnete, vyberte si pečlivě místo, kde nastoupíte a jakou lokalitou budete projíždět. Dívat se totiž na zadní trakty restaurací není moc zajímavé ani romantické.
Gondola již dnes není dopravní prostředek, ale magnet na peníze od přijíždějících turistů. Skutečným masovým dopravním prostředkem jsou vodní autobusy vaporetta. Síť dopravních linek je hustá a vaporetta jezdí poměrně často. Jsou ideálním, v podstatě také jediným, prostředkem na dopravu na větší vzdálenosti. Jízdní řády jsou u zastávek a vše je dobře značené. Jen počítejte s masou lidí, protože lodě jsou stále přeplněné.
Já nejraději procházím Benátky pěšky. Vždycky mě fascinuje, jak je staré město obrovské, třeba ve srovnání se starou Prahou. I po stoletích je z této velikosti patrné, jakou byly Benátky velmocí. Toulání se spletí uliček má své kouzlo na narazíte na celou řadu zajímavostí. Čas od času zahlédnete šipku, která vás nasměřuje k nejvýznamnějším památkám. Mám pocit, že nikdy nejdu stejnou cestou, ale to je na toulkách Benátkami to krásné.
Ubytování, parkování a jídlo v Benátkách
Z předchozího textu je jistě patrné, že Benátky nejsou laciným městem. Benátky trochu připomínají historický skanzen. Město každoročně navštíví 25 milionů turistů, což samozřejmě tlačí ceny vzhůru. Pokud se chcete ubytovat v hotelu v Benátkách, tak máte stovky možností, hotelů, penziónů, hostelů je zde nepřeberné množství – na nabídku se můžete podívat zde. Počítejte s vyššími cenami a na cestu se zabalte malý kufřík, protože jej pravděpodobně ponesete na větší vzdálenost.
Levnější možností je zvolit hotel v blízkém okruhu Benátek. Nejbližším a nejsnadněji dostupným městem je Mestre. Můžete se podívat na recenzi hotelu Quality Hotel Delfino Venezia Mestre, který jsem před pár lety vyzkoušel. Ubytovacích možností je samozřejmě více a na nabídku se podívejte zde. Výhodou Mestre je přímé autobusové spojení s Benátkami. Další možností ubytování je volba hotelu v Lido di Jesolo. Oblíbené letovisko s několikakilometrovou pláží nabízí stovky hotelů a do Benátek se dostanete vaporettem. Pokud dáváte přednost klidnějšímu místu a staré zástavbě zvolte městečko Chioggia na jihu Benátské laguny. Zde máte také pravidelné spojení vodním autobusem.
Benátky jsou jedním z mála světových měst kde nejezdí auta. Do Benátek se dá přijet autem po mostě Ponte della Liberta. Hned za mostem je po pravé straně přístav a u něj několik parkovišť. Jeden parkovací dům je poblíž Piazza Roma, ale je velmi drahý a většinou obsazený. Další variantou je nechat auto na břehu Benátské laguny v oblasti Fusina a do Benátek přejet vaporettem, které má zde zastávku. Zadejte si do navigace „Fusina Parking“.
Pro jídlo v Benátkách platí to samé, co pro hotely. Nabídka je zde nepřeberná a ceny vyšší až vysoké. Narazíte na typické turistické restaurace, ale také příjemné hospůdky. Nejlacinější formou stravy je pizza na tácku, která se dělá v malých provozován. Sníte ji na stojáka nebo za chůze, je laciná a kupodivu velmi dobrá. Pokud budete chtít romantiku s krásným výhledem tak si samozřejmě připlatíte. Nebudu vám doporučovat žádnou konkrétní restauraci, protože si je stejně nepamatuji a vy je asi pravděpodobně nenajdete. Pro vyhledání příjemného podniku používám Google Maps a restauraci hledám pomocí této mobilní aplikace. Nabídne vám různé restaurace, včetně hodnocení, druhu kuchyně, odhadu cenové úrovně a otevírací doby. Vyzkoušejte nejenom v Benátkách!
Benátská laguna
Pokud budete v Benátkách pobývat déle, než jeden den nezapomeňte se vypravit i na průzkum Benátské laguny. Vaši pozornosti by neměl ujít ostrov Burano, který se proslavil výrobou krajek, a hlavně svými barevnými domy. Velmi podobně zní i jméno Murano, což je další ze šesti větších ostrovů v laguně. Na ostrově Murano se soustředila výroba slavného benátského skla, které se nesmělo v samotných Benátkách vyrábět z důvodu rizika požáru. Uprostřed turistické sezóny je návštěva ostrovů trochu riskantním podnikem, protože je problém z nich odjet. Nekonečné fronty u zastávek, přijíždějící vaporetta jsou plná lidí a pojmou jen pár nových pasažérů a fronty se tedy nezmenšují. Chce to hodně trpělivosti.
Mestre je obchodním a průmyslovým centrem a je vhodné spíše na přespání, jak uvádím výše. Velmi pěkným městem je Chioggia na jihu Benátské laguny, které se přezdívá malé Benátky. V těsném sousedství Chioggii je Sottomarina, plážové městečko se spoustou hotelů a písečnou pláží. Milovníci pláží jistě znají Lido di Jesolo, které má příjemnou písečnou pláž s desítkami hotelů různých cenových úrovní i služeb.
Závěr
Cestování po Itálii přináší širokou škálu podnětů. Historická města, živé ulice, skvělá kuchyně a krásná příroda. Je to pestrá země jako zaslíbená pro každého cestovatele. Výjimečné místo v mém srdci mají Benátky, které považuji za nejkrásnější italské město. Je zde sice milión turistů a vše podřízeno turistickému ruchu, ale město má své osobité kouzlo. Pokud jste někde poblíž na dovolené, naplánujte si jednodenní výlet do Benátek. Za den se toho dá hodně stihnout a vidět. Pokud chcete Benátky prozkoumat důkladněji, tak vám to pár dní zabere. Myslím, že nebudete litovat.
Jaroslav Hruška | 24.12.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
9,5°C
|
Předpověď počasí |