Koloniální dědictví na Mauriciu vila La Maison Creole Eureka
Pokud hledáte ubytování s historií a šarmem na ostrově Mauriciu, můžete zkusit La Maison Creole Eureka. Jedná se o krásnou koloniální vilu, která byla postavena v roce 1830 a sloužila jako domov pro bohaté mauricijské rodiny. Dnes je vila muzeem, které nabízí návštěvníkům pohled na 19. století, koloniální životní styl, architekturu a kulturu.
Historie vily
La Maison Creole Eureka byla postavena v roce 1830 britským obchodníkem jménem Carr, který ji pojmenoval podle řeckého výrazu "našel jsem to". Carr byl úspěšný obchodník s cukrem, který vlastnil několik plantáží na ostrově. Vila byla postavena v typickém kreolském stylu s francouzskými a anglickými prvky. Má čtyři ložnice, dvě jídelny, dva obývací pokoje, knihovnu a kancelář. Vila má také 109 dveří, které zajišťují přirozené větrání a chlazení místností.
V roce 1856 Carr prodal vilu francouzské rodině Leclézio, která ji vlastnila až do roku 1986. Rodina Leclézio také obchodovala s cukrem a patřila k elitě ostrova. Vila byla svědkem mnoha událostí a změn v mauricijské historii, jako byla zrušení otroctví v roce 1835, připojení Mauricia k britskému impériu v roce 1810 nebo zisk nezávislosti v roce 1968. Vila byla také místem setkání a společenských akcí pro mnoho významných osobností, jako byl spisovatel Jules Verne nebo politik Mahatma Gandhi.
V roce 1986 rodina Leclézio prodala vilu současným majitelům, kteří ji přeměnili na muzeum a ubytovací zařízení. Muzeum otevřelo své dveře pro veřejnost v roce 1987 a od té doby přilákalo tisíce návštěvníků z celého světa. Muzeum nabízí prohlídky vily a jejího okolí s průvodcem nebo bez něj. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér i exteriér vily, který je plný starožitného nábytku, porcelánu, obrazů a dalších předmětů z koloniální éry. Muzeum také pořádá různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo výstavy.
Architektura vily
La Maison Creole Eureka je příkladem kreolské architektury, která kombinuje francouzské a anglické styly s tropickými prvky. Vila je postavena z místního kamene a dřeva a má bílou fasádu s červenou střechou. Vila má také verandy, balkony a okna s dřevěnými žaluziemi. Je obklopena rozlehlou zahradou s exotickými rostlinami, fontánami a sochami. V zahradě se také nachází několik vedlejších budov, jako je kuchyně, prádelna, skladiště nebo kaple. V zahradě najdete čtyři kaskády, které jsou přístupné po stezce vedoucí lesem.
La Maison Creole Eureka je ukázkou kreolské architektury, která odráží směsici evropských a tropických vlivů. Vila je také svědectvím bohatství a elegance koloniálních pánů, kteří si ji postavili jako svůj soukromý ráj.
Kolonialismus na Mauriciu
Mauritius byl postupně kolonizován Nizozemci, Francouzi a Brity, kteří na ostrově založili plantáže cukrové třtiny a na práci dováželi otroky z Afriky a Madagaskaru. Nizozemci byli prvními evropskými kolonizátory, kteří se usadili na Mauriciu v roce 1638. Zavedli pěstování cukrové třtiny, tabáku a kávy a vyhubili endemické druhy jako byl pták dodo nebo druh obří želvy. Nizozemci opustili ostrov v roce 1710 kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám a častým útokům pirátů.
Francouzi převzali kontrolu nad ostrovem v roce 1715 a přejmenovali ho na Isle de France. Za vlády guvernéra Mahé de La Bourdonnais se ostrov stal důležitou námořní základnou a obchodním centrem v Indickém oceánu. Francouzi rozšířili plantáže cukrové třtiny a zvýšili dovoz otroků z Afriky a Madagaskaru. Založili hlavní město Port Louis a vybudovali silnice, mosty a pevnosti. Francouzská kultura a jazyk ovlivnily mauricijskou společnost a identitu.
Britové dobyli ostrov v roce 1810 během napoleonských válek a potvrdili své panství smlouvou z Paříže v roce 1814. Ponechali si francouzský název Isle de France, ale později ho změnili na Mauritius. Britové provedli řadu reforem, jako bylo zrušení otroctví v roce 1835, zavedení volného obchodu, zavedení anglického práva a vzdělání a udělení omezené samosprávy v roce 1885. Britové také podporovali příliv indických kontraktorů, kteří nahradili osvobozené otroky na plantážích cukrové třtiny. Indičtí kontraktoři přinesli s sebou svou kulturu, jazyk, náboženství a tradice.
Mauritius získal nezávislost na Británii v roce 1968 po dlouhém procesu nacionalistického hnutí a politických jednání. Prvním premiérem se stal Seewoosagur Ramgoolam, který vedl koalici mezi hinduistickou Labour Party a muslimskou Independent Forward Bloc. Mauritius se stal republikou v roce 1992 s prezidentským systémem vlády. Ostrov je dnes považován za jeden z nejúspěšnějších afrických států z hlediska demokracie, lidských práv, ekonomiky a sociálního rozvoje.
Současnost vily a muzeum
La Maison Creole Eureka je jedním z nejatraktivnějších turistických cílů na Mauriciu. Nabízí návštěvníkům možnost poznat historii a kulturu ostrova prostřednictvím muzea, které je umístěno ve vile. Muzeum obsahuje bohatou sbírku starožitností, které patřily původním majitelům vily a jejich potomkům. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér i exteriér vily, který je plný starožitného nábytku, porcelánu, obrazů a dalších předmětů z koloniální éry. Muzeum také pořádá různé kulturní akce, jako jsou koncerty, divadelní představení nebo výstavy.
Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří například:
- Bílá mramorová vana vytesaná z jednoho kusu kamene, kterou nechal vyrobit guvernér Mahé de La Bourdonnais pro svou manželku.
- Čínský porcelán z dynastie Ming a Qing, který byl dovezen na Mauricius při obchodování s kořením.
- Dřevěný stůl s vyřezávanými nohami ve tvaru lvích hlav, který byl používán pro slavnostní hostiny.
- Stará mapa Mauricia z roku 1778, která ukazuje rozdělení ostrova mezi francouzské plantážníky.
- Obrazy a fotografie zachycující život na ostrově v 19. a 20. století.
- Hudební nástroje, šperky, oděvy a další osobní předměty patřící rodině Leclézio.
Muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 a v neděli do 15:00. Vstupné je 300 mauricijských rupií (asi 6 eur) pro dospělé a 150 mauricijských rupií (asi 3 eur) pro děti. V ceně je zahrnuta prohlídka s průvodcem nebo audioprůvodcem v angličtině nebo francouzštině. Prohlídka trvá asi hodinu a půl a zahrnuje návštěvu hlavní budovy, vedlejších budov, zahrad a kaskád. Návštěvníci si mohou také zapůjčit kolo nebo kajak za poplatek a prozkoumat okolní krajinu.
Muzeum má také restauraci, která nabízí tradiční kreolskou kuchyni s výhledem na zahradu. Restaurace je otevřena od 12:00 do 15:00 a nabízí menu za 600 mauricijských rupií (asi 12 eur) na osobu. Menu se skládá z předkrmu, hlavního chodu, dezertu a nápoje. Restaurace je nutné rezervovat předem.
Muzeum La Maison Creole Eureka je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat historii a kulturu Mauricia a ochutnat jeho gastronomii. Je to také místo plné kouzla a atmosféry, které vás vrátí do minulosti.
Jaroslav Hruška | 28.4.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
22,2°C
|
Předpověď počasí |