Mauricius je tropický ostrov v elegantním hávu

Pláž na poloostrově Le Morne (Mauricius)
Pláž na poloostrově Le Morne (Mauricius)

Pohodová atmosféra všude kolem, dva tisíce kilometrů čtverečních ráje, něco přes milion obyvatel. Nikam se nespěchá, mluví se hlavně francouzsky (byť s angličtinou také výborně pochodíte), popíjí se třtinový rum a místní zeleň prostě jen tak něco na světě nepřekoná. Jistě, Mauricius je perlou pro náročné turisty a mnoha návštěvníkům přijde jako úplně jiný svět, než jaký si kdy ve snech představovali. Pány tu byli Arabové, Nizozemci, Francouzi i Portugalci. A po každé z těchto kultur tu něco zůstalo, takže tu dnes máme skutečně zajímavý mix. Díky Angličanům, kteří tu vládli naposled, se připravte na jízdu vlevo a řadu golfových resortů.

Bílý písek, který nemá takřka nikde na světě obdoby

Užijte si pláže, azurovou vodní hladinu, možnosti spojené se sluněním i potápěním, zkrátka co hrdlo ráčí a od léta se očekává. Ideální dovolená vlastně po celý rok, i když hlavní sezona je podle mnoha cestovatelů zhruba od babího léta do začátku zimy. Pojďme proto Mauricius trochu procestovat a začněme symbolicky v hlavním městě – Port Louis. To nese jméno po francouzském králi Ludvíku XV. Dnes se moderní centrum pyšní mrakodrapy, jimž dominuje budova místní banky – tyčící se (včetně antény) až do 124metrové výšky. Stavba je to poměrně mladá, dokončení se dočkala až v roce 2006. Nezapomeňte také navštívit zdejší tržnici, Čínskou čtvrť a muzeum věnované historii ostrova.

A kam se vydat dál? Mauricius má za sebou dlouhou koloniální historii, doslova čekal na objevení Evropany, protože je jen malý kousek od Madagaskaru a africké pevniny. Třeba ve městě Moka můžete narazit na dvojici budov z éry nadvlády Evropanů, jež skončila teprve v roce 1968, formálním vyhlášením nezávislosti na Velké Británii. Budovy nesou název Eureka a La Rédiut, nesou se v typicky kreolském duchu a otevřeno je zde mezi devátou ráno a pátou odpoledne, na prohlídku si vyhraďte asi hodinku.

Kvůli přírodě se však na Mauricius jezdí určitě nejčastěji

Pokud však chcete obdivovat netradiční faunu a flóru, jste na Mauriciu určitě také správně. Divokou přírodu, za kterou musíte trochu dál do vnitrozemí, reprezentuje oblast kolem městečka Chamarel. Ochutnáte netradiční verze místních rumů, prohlédnete si Zemi sedmi barev a takřka stometrový vodopád Chamarel, kde tečou bohaté proudy vody po celý rok. Na Mauriciu žije také početná želví komunita, dokonce tu mají i speciální ZOO. Přírodní rezervace La Vanille na jihu ostrova nabízí pět hektarů plných leguánů, želv i krokodýlů, takže nezapomeňte na zkušeného průvodce. V místních restauracích můžete pověstné krokodýlí maso klidně i ochutnat. Stačí mít trochu kuráže…

Nezapomeňte navštívit ani pláž pod zelenou horou Le Morne Brabant, která je na samém jihozápadním cípu ostrova. Sečteno a podtrženo, tahle oblast Indického oceánu vás prostě dostane, stačí jen dát jí šanci. Protančete dovolenou na Mauriciu s místními nebo si s nimi alespoň popovídejte a uvidíte, že svět není tak uspěchaný, tvrdý a rychlý – alespoň ne v těchto částech světa.

Booking.com