Lesotho je zemí cenných kovů a chudoby

Lesotho
Lesotho

Krásné nezávislé království Lesotho, ležící u Dračích hor v Jižní Africe, je pro většinu z nás spíše neznámou zemí než dovolenkovou destinací. Celé království se nachází v průměru ve více než tisíci metrech nad mořem a nabízí jak krásy přírody, tak i památky. A to nejen v hlavním městě Lesotha, kterým je Maseru. Přesto, že zde byla objevena ložiska zlata, a dokonce i diamantů, je tato země jednou z nejchudších na světě. Celkově království obývají spíše domorodci a měst je zde poměrně málo, většina obyvatel žije ve vesnicích.

Zajímavosti v Lesothu? Velehory, ale také vodopády, co vám prostě vezmou dech

Hlavním lákadlem Lesotha jsou bezesporu již zmíněné Dračí hory. Na své si zde přijdou hlavně milovníci turistiky, ale pokud byste se chtěli podívat nahoru i bez námahy, můžete si v průsmyku Sani Pass půjčit koně a ten vás vynese až na nejvyšší horu Thabana-Ntlenyana, měřící téměř tři tisíce pět set metrů nad mořem. A aby těch „nej“ nebylo málo, můžete zde také navštívit nejvyšší vodopád na světě, měřící téměř tisíc metrů, Tugela.

U hranic se nachází hlavní město Maseru, kde lze nalézt mnoho památek. Za návštěvu určitě stojí Královský palác, Rezidence předsedy vlády, katedrála Panny Marie Vítězné či místní muzeum. Pokud budete v hlavním městě ubytovaní, můžete odtud podniknout mnoho výletů do okolí. Jednou z výprav může být návštěva hrobky krále Moshoshoe, nacházející se na pískovcové plošině Thaba Bosiu. Dalším výletem může být do velkého města Teyateyaneng, ležícího přibližně čtyřicet kilometrů od Maseru. Zde nenaleznete ani tolik památek, ale spíše mistry zdejších řemesel a jejich dílny.

Pro nadšené fotografy může být zajímavý výlet do přírodní rezervace Bokong, kde se vám naskytne nádherný pohled na vodopády, či na staré skalní malby. Jiné vodopády můžete také vidět v Semonkongu – vodopády Maletsunyane Falls. Další přírodní nádherou jsou jeskyně, vystavěné z bláta, Kome Caves. Tyto jeskyně jsou stále obydlené. Na své si v Lesothu přijdou i dobrodruzi, kteří rádi prozkoumávají ve čtyřkolkách či bikeři, kteří zde mohou projet divoké okolí.

Na co se tu určitě připravit – aneb vízum není potřeba, ale očkování rozhodně nepodceňujte

Povinnost mít s sebou při vstupu do Lesotha vízum byla již zrušena, a tak vám na cestu bude stačit pouze pas. Při výměně peněz jistě také nenarazíte na velké problémy, 1 africký rand přijde na necelé dvě české koruny. Před pobytem v Lesothu se také doporučuje nechat se naočkovat, a to zejména na hepatitidu A, B, žlutou zimnici a tyfus. Dále se nedoporučuje se zde koupat ve stojatých vodách a pitnou vodu si pořídit spíše balenou. Vzhledem k nadmořské výšce si s sebou určitě přibalte sluneční brýle a nějaký ten krém na opalování. S místními se jistě v pořádku domluvíte anglicky, alespoň tedy v základních frázích.

Booking.com