Historické město na pobřeží Baltu, to je Tallinn

Tallinn (Estonsko)
Tallinn (Estonsko)

Necelého půl milionu obyvatel, to není na evropské poměry zrovna moc, ale znamená to skoro každého třetího člověka v zemi. Záměrně neříkáme Estonce, protože tu trvale žije početná menšina pocházející z okolních států, zejména pak Rusové. V Tallinnu jich je dokonce prakticky polovina. Nedaleko města je velké mezinárodní letiště, ale dopravit se sem můžete i jinak. A co vlastně můžeme v této historií prodchnuté lokalitě obdivovat?

Centrum Tallinnu je plné památek, okrajové části výrazně moderního střihu

Tallinn je bezesporu městem dvou tváří a každá z nich se bude usmívat na jiný typ turisty. Pokud jste přišli za architekturou uplynulých staletí, jste tu správně. Na první pohled je patrný vliv Dánů nebo Němců, vždyť právě pro dánskou armádu byl Tallinn původně opěrným bodem, než si oblast drtivým tlakem podmanily carské jednotky. V devadesátých letech minulého století získala země znovu po sedmi desetiletích svrchovanost a od té doby se město rozvíjí do moderní podoby – nechybí samozřejmě ani mrakodrapy nebo obrovská nákupní centra. Bonusem je pak perfektní dopravní obslužnost. Nakonec, tak dobře jako tady, si nežije většina obyvatel zbytku Estonska, Tallinn je skutečnou výkladní skříní regionu.

Staré město, které je pod patronátem UNESCO, zaujme na první pohled pásmem hradeb, které má přes dva a půl kilometru. Dříve kryly hradbu ještě mohutné vodní příkopy, dnes už jsou na jejich místě zelené parky. Radniční náměstí je srdcem tohoto místa už skoro tisíc let, najdete tu gotickou radnici, snad jedinou kompletně dochovanou v severní části Evropy s 64 metrovou věží. Vystavěna byla na pomezí čtrnáctého a patnáctého věku. Prakticky šest století existence za sebou má i Radniční lékárna nebo gotický chrám svatého Ducha s orlojem, který zaujme trochu jinak, než ten náš pražský (nápověda – fosforeskuje už z dálky).

Domy ruských kupců nebo pravoslavné chrámy jsou v Tallinnu také

Nesmíme zapomenout ani na ruský vliv, který v oblasti s postupujícími staletími stále sílil. Ve čtvrti Vene najdete kupecké domy, které kdysi patřily poddaným ruského cara, nedaleko je pak i pravoslavný kostel svatého Nikolaje z devatenáctého století. Skandinávští duchovní, kteří se snažili původně pohanské Estonce obrátit na křesťanství, tu měli od třináctého věku klášter (Dominiiklaste kloster).

A co Němci? Těch v oblasti žilo také poměrně dost a vzpomínkou na jejich bohatce a kupce je ulice Pikk. Na jejím konci je chrám svatého Olafa, jehož 124 metrů vysoká věž byla v jistou dobu dokonce nejvyšší na světě. Není divu, že za časů SSSR sloužila tajné službě., což připomene i pamětní deska u vchodu.

Nahlédněte i do muzea věnovaného mořeplavbě…

V Tallinnu najdete i Velkou mořskou bránu, která vedla přímo do přístavu. Dnes jeho dějiny dokumentuje hlavně Muzeum mořeplavby, kde najdete kromě modelů lodí i historické mapy. Samotné městské brány nabídnou k prohlídce celkem devět věží, nezapomeňte ani na malebný pahorek Toompea. Zdejší hrad je sídlem estonského parlamentu a podle legendy je tu pohřbený Kaleva, mytický vůdce estonského národa. V parku, situovaném asi dva kilometry od Starého města, je Kadriorský palác, kdysi zde postavený samotným Petrem Velikým.

Takže sečteno a podtrženo, hanzovní domy, velký hrad a opevnění, moderní infrastruktura a velkolepý přístav. Mnoho původních budov, kterých se od středověku nikdo nedotkl a jsou záměrně nerekonstruovány, aby ukázaly nádheru staletí. Nezapomeňte ale na další dvě perly moderního Estonska, což je bezesporu Tartu a také Saaremaa!

Booking.com