Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – CESTA (část 4.)

Estonsko
Estonsko

5. den 11. 6. 2006, neděle

Riga (LAT) – Pärnu – Tallinn (vše EST)

Vstáváme v 6:00 a na snídani jdeme na 7:30. Tentokrát jsou snídaně servírované (salám, sýr, máslo, džem, jogurt, müsli, káva, džus, rajče, okurek). Odjíždíme přesně v 8:15 a před námi je dlouhá cesta až do estonského Tallinnu. Jedeme po dobré cestě, která se však na několika místech opravuje a rozšiřuje a provoz je řízen semafory. To nás trochu zdrží. U jednoho semaforu je na stožáru přímo před námi čapí hnízdo i s čápem a čápaty. Toho využíváme a děláme foto. Ještě na lotyšském území jede proti nám obrovská vojenská kolona čítající několik desítek vozidel.
Před 11:00 jsme na lotyšsko-estonské hranici. Přechod hranic opět proběhl bez problémů. Zastavujeme na toaletu a také na výměnu peněz. V Estonsku je měnou koruna, která je asi 1,80 Kč. Zajímavostí je, že mají jenom jednokorunové mince a nižší jednotky. Od 2,-- EEK jsou jen bankovky. To je rozdíl proti Lotyšsku, kde máte trošičku mincí v hrsti a jsou to hned 3 stovky.

Estonsko
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Pokračujeme dále směrem na sever v blízkosti baltického pobřeží a ve 14:00 dorazíme do Tallinnu. Estonců je asi 1,5 mil. a jsou jazykově příbuzní s Finy, kteří do Tallinnu často jezdí. K tomu slouží trajekty mezi Tallinnem a Helsinkami. Finové sem jezdí hlavně nakupovat alkohol, který je u nich mnohem dražší. Cesta trajektem trvá 3 hodiny a raketou 1,5 hodiny. Estonci byli v minulosti také pod nadvládou Ruska a později SSSR. Je to však velmi hrdý a nepoddajný národ, který se odmítl naučit ruštinu. Rusifikace znamenala také úpravu názvu hlavního města na Tallin s jedním N.

Estonsko
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Estonsko je nejmenší ze tří pobalstských republik. Tallinn má 500 tisíc obyvatel. Estonsko je elektronická země, kde si můžete přes mobil zaplatit i parkovné a přijímání platebních karet je samozřejmostí. Ve 14:00 vyrážíme na obhlídku centra města. Průvodce to bere pečlivě a 2 a půl hodiny nás provádí městem. Náš autobus stojí v blízkosti památníku na oběti trajektu Estonia, který se potopil v roce 1994 a zahynulo zde 800 lidí. Naše prohlídka začíná u brány Viru u hradeb města. Hned vedle je McDonald, takže o sociální potřeby je postaráno.

Dále postupně navštěvujeme velké množství památek z nichž například uvádím: věž Tlusté Markéty, domy Velké Gildy, kostel svatého Olava (zde byla za SSSR vysílačka KGB), pravoslavný kostel svatého Alexandra Něvského, radniční věž, radnice, dům „Tři sestry“, dům Černohlavců (podobně jako v Rize), Dlouhá ulice, Staré město, městské studně apod. Průvodce nás také zavede na hradby, odkud krásně vidíme panorama Tallinnu.

Estonsko
Tallinn (Estonsko) historické centrum

V 16:45 končí prohlídka s průvodcem a my se vydáváme již jen po suvenýrech. Tallinn je místo, kde byl poprvé vynalezen a vyroben marcipán. Chtěli jsme si ho koupit, ale speciální prodejna v radniční lékárně už je zavřená. Chvíli posedíme na lavičkách poblíž zahradní restaurace s velkoplošnou obrazovkou. Za minutku bude zase čas fotbalu. Nakupujeme skládanku 10 pohlednic za 25 EEK. Protože dlouho čekáme na drobné zpět, dostáváme ještě zdarma jeden krásný velký pohled. V historickém centru prodávají okrojovaní chlapec a dívka pražené madle se skořicí. Kornout stojí 30,-- EEK.

Estonsko
Tallinn (Estonsko) historické centrum

Pak zajedeme do supermarketu, kde se nám hodí platební karta, protože chceme nakoupit sladkosti a alkoholické nápoje. Kupujeme doporučený estonský likér Vana Tallinn (0,5 l za 89,-- EEK, 0,3 l za 48 EEK), vaječný likér Kiivu Tora za 66,-- EEK, dále čokolády Kalev různých druhů za 12,50 EEK, výborné oříško-čokoládové bonbóny Oravake (s veverkou na obrázku) a pak ještě nějaké drobnosti (především zeleninové saláty a pečivo) na jídlo. V 18:30 odjíždíme autobusem do přístavu k terminálu, podívat se na místo odkud odplouvají trajekty do Finska. Pak už jedeme k našemu hotelu Dzingel. Má 9 poschodí a my jsme opět v nějvyšším patře na pokoji číslo 924. Mnoho hotelů v Pobaltí je vybaveno českou keramikou. Dnes jíme z vlastních zásob a tak už nikam nejdeme. Následuje sepisování deníku a chvilka fotbalu v TV. Zítra nás čeká dopoledne Estonsko a odpoledne přesun do Ruska – Petrohradu. Snídaně je plánovaná na 7:00 a odjezd na 7:45.

Booking.com