Toronto - největší kanadské město

Toronto (Kanada)
Toronto (Kanada)

Největší kanadské město dýchá moderností, ale najdete tu i ozvěny slavné kanadské minulosti. Šest milionů obyvatel (včetně aglomerace), obrovské mrakodrapy a přesto čisté ovzduší, odkazy na někdejší Československo a například i pěkná ZOO. Dalo by se říct – tady by chtěl žít každý. Tak přesně to je Toronto, ekonomická metropole dnešní Kanady.

Náš tip: Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění

Patrně největší dominanta města tu vyrostla vlastně celkem nedávno. Výška 553 metrů dělá z této budovy jednu z nejvyšších na světě (a nejvyšší v rámci Severní Ameriky), konkrétně jde o takzvanou CN Tower. Jen tak mimochodem, na její vrchol se můžete svézt proskleným výtahem, který poletí skoro rychlostí blesku. Pohled z té výšky je ohromující, ale nic pro lidi mající časté závratě.

Pokud byste rádi zažili atmosféru zdejších starých časů, zavítejte třeba do čtvrti The Distillery District. Je tu vidět, jak vypadala stará továrna nebo výrobna alkoholu, prohlédnout si můžete i místní taverny, které vypadají opravdu přesně tak, jako kdysi v devatenáctém století – a dát si tu lze i vybraná regionální piva.

Toronto je velmi kosmopolitní město, svou čtvrť tu má snad každá světová kultura. Velmi zajímavá je třeba Čínská čtvrť, která je věrnou kopií tradičních asijských spletitých uliček a pořídit se tu dá i nějaký ten suvenýr (jsou tu i tržnice s čerstvým ovocem a zeleninou, při kterých si vzpomenete na domovskou krajinu :-). Najdete tu ale i indickou, ruskou, řeckou či thajskou čtvrť, kde se dají okusit i nějaké ty zemské speciality, což je lákavá příležitost pro každého gurmána v oblasti stolování.

V Torontu stojí za prohlídku i jedno místní muzeum. Royal Ontario Museum nabízí expozici nejen antického Egypta, ale i pár kousků původem z Čech, případně pro zájemce i dinosaury. Podobné muzeum se nakonec nachází v každé kanadské provincii.

Hlavně mladší návštěvníky jistě bude zajímat tamní Ontario Science Center, které je doslova a do písmene zasvěcené technice. Dokonce, pro zájemce je možné si místní exponát i vyzkoušet. Nachází se tu dokonce i umělý deštný prales a shlédnout můžete i tornádo – samozřejmě se vším bezpečím muzea, je to jen taková simulace.

ERVPOJISTOVNA.czpojištění do zahraničí, cestování bez rizika

Kanada je kolébkou hokeje a nesportovci se jistě neurazí, pokud zmíníme i místní Hockey Hall of Fame, neboli Síni slávy. Prohlédnout si zde můžete originál proslulého Stanleyova poháru a mnoho dalších atrakcí, včetně expozice věnované vybraným českým hráčům Toronta Maple Leafs (Tomáš Kaberle a spol.). To ale není jediný tuzemský odkaz v Torontu, v ulicích města najdete i muzeum věnované památce proslulé obuvnické firmy Baťa.

Jistě Vás překvapí, že místní zoologická zahrada patří k vůbec největším svého druhu na světě. Sdružuje asi pět tisíc různých zvířat ze všech kontinentů, doslova od orla po gekona, jak ostatně také naznačuje koláž na oficiální webové prezentaci této zoo. A rozhodně nejde o jedinou zeleň ve městě, aneb nejsou tu jen špičaté mrakodrapy. V Torontu je totiž hned několik městských parků, třeba ten v blízkosti zoo má rozlohu více než 150 hektarů. Na druhou stranu, je zde poměrně draho i na kanadské poměry, ale za ten klid a úžasně čistý vzduch to snad stojí.

Pokud si v Torontu chcete užít trochu "exotiky" vydejte se do China Town, které najdete v blízkosti centra města. Několik bloků je obýváno asijskou komunitou a reklamy s čínským písmem určitě nepřehlédnete. Najdete zde spoustu obchodů s rozličným zbožím a také tradiční asijské restaurace.

A na závěr, pokud máte s sebou zrovna děti, zábavní park Canada´s Wonderland už na Vás čeká. Je situován severně od Toronta, konkrétně přibližně dvacet kilometrů a nabízí na dvě stě atrakcí na rozloze více než jeden kilometr čtvereční. Matějská má tedy velkou konkurenci…

Aktualizace 24.9.2021
Booking.com