Hrad v Segovii si zamilovala i Isabela Kastilská
Město, které políbila antika společně se středověkem, najdete tu akvadukt ještě z římského období, ale také majestátní hrad, doslova jako vystřižený z produkce společnosti Disney. Jistě, hrad v Segovii mají na svědomí arabští dobyvatelé Pyrenejského poloostrova, ale stal se také symbolem éry katolických králů sjednocené země a místem, kde odstartovala éra novověku. Právě zde totiž Isabela Kastilská slíbila Kryštofu Kolumbovi pohádkovou odměnu při úspěšné výpravě přes Atlantik. A právě zde byla korunována.
Alcazar byl přestavěn v devatenáctém století, také si jej všimlo studio Walt Disney
Samozřejmě, původní podoba, kterou vdechli Alcazaru maurští vojevůdci, nezůstala tak docela zachována. Vlastně, samotný název hradu znamená v původním jazyce dobyvatelů prostě „pevnost“. Částečně podlehl požáru a v roce 1869 se dočkal romantické přestavby, aby si z něj pak studio Walta Disneye udělalo vlajkovou loď. Ostatně, loď je něčím, co Segovii symbolizuje a zdejší hrad Alcazar má být její majestátní přídí – pokud se podíváte na siluetu celého města z výšky, jistě nám dáte zcela za pravdu. A co si vlastně můžete prohlédnout v jeho rozsáhlých interiérech? Začněme snad ještě perličkou, v muzikálu Camelot v roce 1967 si hrad zahrál sídlo Sira Lancelota du Lac.
Nyní se však už podívejme do komnat této turisticky velmi atraktivní stavby. Když se dost vynadíváte z věže Torre de Juan, kam vede více než 150 schodů, projděte si pohádkový hrad i zevnitř. Stále je tu k vidění maurské opevnění z dvanáctého století, ale samozřejmě i spoustu odkazů na katolické panstvo, protože právě zde sídlili Alfons VIII. nebo již zmíněná Isabela. Poté, co králové přesídlili do Madridu, sloužil Alcazar jako věznice a později, v osmnáctém věku, se zde vyučovali budoucí dělostřelci. Bohužel, požár v roce 1869 stavbu značně poškodil a byla nutná rekonstrukce v duchu toho, co známe dnes z Disneyho pohádek…
Uvnitř hradu se mísí arabská nádhera, v trůnním sále nebo dalších královských místnostech nahlédnete do vývoje v běhu staletí a samozřejmě vám neunikne ani dlouhodobá výstava dobových zbraní. Největší dominanta padesátitisícové Segovie, ležící nad soutokem řeky Clamores a Eresma, ukrývá i pestrou paletu vzácných uměleckých děl. Měli bychom zmínit i akvadukt v Segovii, stavbu ještě z římských časů, která přiváděla dlouhá staletí vodu pro obyvatele města z dvacet kilometrů vzdálené řeky.
Španělsko, to samozřejmě není jen a pouze Segovia
Pokud se vydáme i jinam, zjistíme, že centrální Španělsko ukrývá spoustu zajímavostí. Kromě Segovie stojí za noticku samozřejmě také El Escorial, majestátní komplex postavený za vlády Filipa II., kterému se vyrovná co do monumentality snad jen francouzské Versailles. Ale samozřejmě, i další památky na seznamu UNESCO, historické centrum Córdoby nebo Santiago de Compostela mají své nezaměnitelné kouzlo.
Marek Kos | 3.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
3,9°C
|
Předpověď počasí |