Sollér je jedno z nejmalebnějších měst na Mallorce
Navzdory původním představám nezkušených turistů, Mallorca není jen o plážových resortech a všeobjímajícím slunění a koupání ve vlnách. Najdete tu i historická města, která musí znát ve Španělsku každý, kdo se o cestování trochu zajímá. Třeba Port de Sollér, přístav nedaleko Palma de Mallorca, hlavního města Mallorky, je jen předvojem k dalšímu objevování – Sóller a jeho úzkokolejka, podobná třeba té v Jindřichově Hradci, Kamenici nad Lipou nebo Obratani – se určitě bude líbit nejen dětem.
Serra de Tramuntana aneb pohoří, co lemuje Mallorku
Údolí, které je hlavně o romantice, ale také zde kvete místní ekonomika. Pěstování pomerančů, oliv, ale také kavárny a restaurace, stejně jako obchůdky se suvenýry. A když budete chtít, svezete se člunem do blízkých destinací a ochutnáte život námořníků neb také rybářů, alespoň na pár desítek minut. A mimochodem, jakkoliv je samotný ostrov spíš trochu katalánský a nesourodý se zbytkem pevninského Španělska jako celku – tady vládne francouzská atmosféra, všímavý turista to zaznamená snad okamžitě…
Pěší turistika tu jenom kvete, tak se nedivte, když tu každý den potkáte spoustu poutníků, a to nejen těch, kteří chodí po dvou – protože cyklistika v horách se pěstuje na Mallorce kupodivu také, patří k oblíbeným kratochvílím pro skutečné fajnšmekry. Severozápadní část Mallorky má i svou vlastní osobitou architekturu, takže nejde jen o horský masiv, úzkokolejku nebo plantáže pomerančů, které hezky voní široko daleko.
Honosné domy měšťanů, totiž obchodníků s citrusy
Pohoří Serra de Tramuntana se dívá dolů hlavně na pomeranče. Proč se město jmenuje Sóller? Inu, to je jednoduché – název pochází z arabského výrazu pro mísu ze zlata a je pravda, že zdejší úrodná půda si toto hodnocení zaslouží. Obchodníci, kteří na pomerančích, olivách, olivovém oleji a dalším zboží hodně zbohatli, si nechali vystavět luxusní domy, které zdobí zdejší náměstí a můžete je obdivovat v podobě, kterou prakticky neovlivnil zub času, podle libosti. Kromě úzkokolejky tu jezdí i historická tramvaj, košaté platany zase dají stín, když si chcete sednout na lavičku a trochu oddechnout, nejen po delší pěší túře.
A co sakrální architektura? Samozřejmě, není tím nejvyhledávanějším mezi turisty v okolí, ale i tady najdete pár skvostů. Je to třeba stavba s gotickou výzdobou uvnitř ze šestnáctého století, parochiální kostel svatého Bartoloměje. Dům zvaný Casa de Cultura celkem příznačně poskytuje přístřešek etnografickému muzeu. Připomeňte si, jak se tady žilo před dvěma nebo třemi staletími, vzpomínka je díky mnoha předmětům denní potřeby praotců dnešní Mallorky stále živá…
A kam se vydat ještě dál? Jistě, Mallorka nabídne i mnohem víc než krásný Sóller, který by byla škoda vynechat, ale další alternativy poté jsou třeba Alcúdia nebo Valldemossu. Procestujte pevninské i ostrovní Španělsko křížem krážem!
Marek Kos | 11.6.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
20,7°C
|
Předpověď počasí |