Alcúdia dýchne historií, která je hodně spjatá i s Maury

Alcúdia - historické centrum (Mallorca - Španělsko)
Alcúdia - historické centrum (Mallorca - Španělsko)

Staré město, ale také velká síť hotelů, restaurací a dalších občerstvujících zařízení. Alcúdia je na Mallorce opravdu vyhlášená, jádro je španělskou národní historickou památkou a zdejší přístaviště nabídne počátek desetikilometrové písečné pláže lemované palmami, snad tisíc a jeden sport od tenisu po paragliding a také dokonale čisté uličky, které korespondují s azurovou vodní hladinou, jíž jsou Baleáry nakonec i pověstné.

Na své si přijdou i milovníci přírody

Od šedesátých let zde turistický ruch opravdu jen kvete – přitom arabské pojmenování lokality znamená jednoduše „na návrší“. Alcúdia je skutečnou perlou severovýchodního pobřeží Mallorky, široká pláž se bude líbit i dětem. Velká zátoka, odkud se vyplouvá výletními loděmi do blízkých destinací, jako je například Can Picafort nebo Port de Pollenca, je také poměrně rušná. Někdejší Polentia, jak se říkávalo ještě za časů antického Říma, nabídne něco i pro ty, kteří se nemohou při svých dovolených vynadívat na různé přírodní krásy.

Právě přírodní rezervace S´Albufera se nachází mezi Alcudií a Can Picafort, jde v pravém slova smyslu o mokřady a jak napovídá původní arabský název – říká se tu doslova „U Laguny“. Lovily se zde ryby, ale podobných privilegií se dočkala jen šlechta a její zmocněnci, zvláště pokud šlo o vodní ptactvo, které likvidovali po desítkách jestřábi. Typické středomořské klima, dvě stovky ptačích druhů a rozloha přes 1700 hektarů? To jsou základní parametry této rezervace, která je šest kilometrů od Alcudie, vedle mostu Pont dels Angelsos, tedy most, který dostal jméno po Angličanech. K výletu pak láká pětice značených tras, takže zábavy si užijete víc než dost…

Vraťme se ale ještě do Alcúdie…

Slunit se a koupat ve vlnách, to je cíl vaší dovolené? Tak právě tehdy je Alcúdia víc než vhodnou destinací, při které si užijete i trochu historie a plnou porci přírody. Pozvolný vstup do vody, přímo skvělá volba pro děti a k tomu i velmi jemný a světlý písek určitě potěší, stejně jako trhy, které se ve městě pravidelně konají – pokud není uvedeno jinak, dočkáte se v úterý a v neděli. Letiště je sice, pravda, vzdálené šedesát kilometrů, ale za podobnou cestu to určitě stojí, desítky obchodů a krásné pláže, to je takřka pohádka.

 TIP  Mrkněte se na recenzi hotelu Portblue Club Pollentia Resort & Spa, který jsme osobně vyzkoušeli. Hotel je situován mezi Alcúdií a Port de Pollenca.

A kam se ještě na Mallorce vydat, když už si Alcúdii projdete takříkajíc křížem krážem? Cestování a zase jen cestování aneb od Port D´Alcudia na prosluněný Sóller, ale také do Port de Pollenca nebo Can Picafort. Nenechte si ujít nádheru letních měsíců a romantické zimy, které nabídnou teploty zhruba kolem deseti až patnácti stupňů Celsia. Ale vzduch od moře je úplně jiný než u nás, to každý cestovatel dobře ví, že?

Booking.com