San Sebastian – v zarputilé zemi Basků

San Sebastian (Španělsko)
San Sebastian (Španělsko)

Na mapách se toto město sice může jmenovat San Sebastian, ale tady v Baskicku je to prostě Donostia. Toto poměrně moderní baskické město leží na pobřeží Biskajského zálivu v ústí řeky Urumea mezi pahorky Urgull a Igueldo. Nad městem se na kopci Monte Urgull vypíná pevnost Castillo de la Mota, odkud je překrásný výhled na mořskou zátoku, širé moře a také na samotné město.

San Sebastian (Španělsko)

Naproti nám uzavírá zátoku kopec Monte Igueldo a z vrchu shlížíme také na ostrov Santa Clara ležící uprostřed zátoky. V zátoce na březích města se rozprostírá prý jedna z nejkrásnějších pláží Španělska Playa de La Concha. V překladu Concha znamená škeble a tvar celé zátoky tomuto názvu odpovídá.

San Sebastian (Španělsko)

San Sebastian neoplývá množstvím památek jako mnohá jiná španělská města, ale ani tady samozřejmě nechybí alespoň katedrála. Na počátku 20. století patřil San Sebastian k nejdůležitějším evropským lázním. Také byl prvním španělským městem ve kterém fungovalo elektrické osvětlení, telefon a jezdila tramvaj.

San Sebastian (Španělsko)

Ačkoliv za hlavní město Baskicka je považováno většinou Bilbao, tak San Sebastian je určitě nejbaskičtější ze všech baskických měst. Baskové jsou svébytným a starým národem s vlastním jazykem a kulturou. Ze všech regionů Španělska Baskicko však asi nejvíce vstoupilo do povědomí světové veřejnosti svým bojem za nezávislost, bohužel však ozbrojeným. Přestože region disponuje značnou autonomií, separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda, baskicky Euskadi Ta Askatasuna, známé však spíše pod zkratkou ETA, která roky páchala teroristické útoky po celém území Španělska.

Tato část Španělska nabízí návštěvníkům řadu dalších zajímavých míst. Hodinu cesty autem směrem na západ můžete navštívit Bilbao, kde se nachází slavné Guggenheimovo muzeum. Směrem na jih najdete hrdé město Burgos, které je hlavním městem Staré Kastílie. Cestou se můžete zastavit v městečku Haro, které je zase neformálním hlavním městem vína ve vyhlášeném regionu La Rioja.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama