Bilbao - centrum baskického regionu

Bilbao (Španělsko)
Bilbao (Španělsko)

Bilbao je významným městem a hospodářským centrem baskického regionu. V roce 1997, kdy bylo ve městě postaveno Guggenheimovo muzeum, se Bilbao zařadilo mezi nejdůležitější kulturní centra Baskicka.

Významné kulturní centrum

Kontinentální Španělsko má celkem 17 autonomních regionů. Mezi nejnavštěvovanější z nich patří Baskicko. Přístav Bibao (v baskičtině Bilbo) je hlavním městem španělské provincie Bizkaia (pojmenované podle Biskajského zálivu), a zároveň největším městem celého Baskicka, jehož je také důležitým hospodářským a průmyslovým centrem. V roce 1997 bylo ve městě vybudováno Guggenheimovo muzeum moderního umění a Bilbao tak se zařadilo také k nejdůležitějším kulturním centrům  Španělska. V Bilbao žije takřka 400 000 obyvateli, když k městu připočteme všechny aglomerace, dostaneme se na 950 000 obyvatel. 

Zajímavé stavby ve městě

Přestože Bilbao patří průmyslová města (v Bilbau se vyrábí lodě a jejich komponenty, stavební materiály a výrobky chemického průmyslu), najdeme zde i celou řadu významných kulturních památek. Historické centrum města je silným magnetem pro turisty, kteří se zde mohou ztrácet v křivolakých uličkách, a obdivovat například gotickou katedrálu pocházející ze 14. století, o 200 let mladší baziliku Pany Marie z Begony a další ukázky z dějin španělské architektury. Úplně jiný druh stavby představuje most přes řeku Nervión Puente Colgante, dílo Alberta Palacia, žáka Gustava Eiffela. Most byl postaven v roce 1893 a patří mezi nejznámější visuté mosty světa. Pokud netrpíte žádnou fobií, můžete se přes řeku svézt gongolou zavěšenou na ocelových lanech pověšených právě na konstrukci tohoto pozoruhodného mostu. Pro někoho však může být takový převoz přes řeku Nervión skutečně hra nervů. Název řeky je však mnohem starší než most.

Muzea a kulturní život v Bilbau

Co však turisty v posledních letech nejvíce přitahuje, to je postmoderní Guggenheimovo muzeum moderního umění, kde můžete obdivovat umělecká díla významných umělců druhé poloviny 20. století, například  Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga, nebo Antoni Tàpiese, která jsou součástí stálé sbírky. Mimo to muzeum pořádá časté výstavy španělských i zahraničních umělců. Díla nejvýznamnějších evropských malířů můžete obdivovat v jiném museu, a kterým je Museo de Bellas Artes. Zajímavá je již samotná stavba, velkolepé dílo proslulého kanadsko-amerického architekta Franka Owena Gehryho, který se do moderních dějin architektury zapsal mimo jiné komplexem budov hotelu a vinařského závodu Bodegas Marquéz de Riscal, Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží a dalších nevšedních futuristických budov. Za zmínku rovněž stojí množství divadelních scén, koncertních hal a síní. Bilbao je kulturní město, které žije, a které se stále rozvíjí.

Doprava v Bilbao

Z hlediska dopravy a obchodu má největší význam přístav. V Bilbao je také mezinárodní letiště, ovšem vzhledem k častým silným větrům, které má na svědomí Atlantik, zde mívají letadla problémy s přistáváním. Kromě pozemní dopravy zajišťované tramvajemi a autobusy má Bilbao také metro.

Kam dál ve Španělsku

Až zatoužíte po odpočinku, nebo naopak po živé zábavě na pláži, můžete navštívit nejoblíbenější letovisko, na které je Španělsko hrdé, a to San Sebastian. San Sebastian je rájem nejen milovníků opalování, ale také gurmánů. A za návštěvu rovněž stojí hlavní město Baskicka - Vitoria.

Booking.com