Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbao

Guggenheim museum v Bilbao (Baskicko - Španělsko)
Guggenheim museum v Bilbao (Baskicko - Španělsko)

Futuristické Guggenheim muzeum moderního umění je stavba, která nejvíce proslavila Bilbao, a pokud jde o výtvarné umění, tak i celé Španělsko. Budova muzea, která vyrůstá z řeky Nervion, a připomíná svým tvarem loď, patří mezi nejpozoruhodnější stavby v celém Španělsku.

Muzeum, které proslavilo Španělsko

Guggenheim muzeum postavené v roce 1997 se řadí mezi klenoty moderní architektury, které nejvíce proslavily Španělsko. Jedná se o projekt kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho, který se mimo jiné podílel na projektování Tančícího domě v Praze na Rašínově nábřeží, anebo na komplexu budov vinařství Marquéz de Riscal ve městě Elciego ve světoznámé vinařské provincii La Rioja.

Guggenheim muzeum ve světě

Jen pro zajímavost, první Guggenheim muzeum bylo založeno v roce 1937 na newyorském Manhattatnu, později začala vznikat další muzea také v Evropě, a to v Benátkách, v Berlíně a tady v Bilbao. Guggenheim muzeum najdete také v Las Vegas nebo v Mexiku. A proč se muzeum jmenuje tak, jak se jmenuje? Důvod je zcela prozaický. Newyorské muzeum založila nadace amerického sběratele umění Solomon Guggenheima a odtud tedy název Guggenheim muzeum.

Nevšední dílo moderní architektury

Jak jsem již naznačila výše, zajímavé jsou nejen poklady ukryté uvnitř (mezi součásti stálé sbírky patří například díla Andyho Warhola, Rosenquista, Rauschenberga, de Kooninga a Antoni Tàpiese), ale také stavba samotná inspirovaná tvarem vaječné skořápky. Nad centrem průmyslu se mezi továrnami a doky u řeky tyčí impozantní futuristická budova z titanu, skla a vápence s neobvykle řešenou střechou. Pokud vám moderní výtvarné umění mnoho neříká, můžete v budově muzea navštívit alespoň restauraci a vychutnat si ty nejlepší speciality gurmánské baskické kuchyně. Ale ještě zpátky ke kultuře. Stálé sbírky doplňují putovní výstavy především moderního umění, které se zde stále střídají.

Navštivte také San Sebastian

Široké promenády lemované palmami pod horským masivem Pyrenejí, nádherné pláže, luxusní restaurace pyšnící se Michelinskými hvězdami, to je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek, které Španělsko má, San Sebastian. San Sebastian je od Bilbaa vzdálený jen pár desítek kilometrů, a proto, když už budete v Bilbao, zastavte se také zde. Alespoň na kávu nebo sklenku vína. Nebudete litovat.

Booking.com