San Sebastian láká gurmány i milovníky opalování

San Sebastian (Španělsko)
San Sebastian (Španělsko)

Ne náhodou patří přístavní město San Sebastian mezi nejnavštěvovanější místa Španělska. Svým zajímavým architektonickým mixem a bohatým společenským životem přitahuje návštěvníky z celé Evropy. Na své si zde přijdou především gurmáni a milovníci pláží.

Město moudrého krále

Přístavní město San Sebastian (též Donostia-San Sebastian nebo perla Kantaberského pobřeží), kde žije více než 183 000 obyvatel, je vzdálené pouhých 20 km od španělsko-francouzských hranic. Město vděčí za svou existenci navarrskému králi Sancho VI. Moudrému, který je v roce 1180 založil jako námořní přístav navarrského království. Historie názvu však sahá ještě hlouběji do historie, a to na počátek 11. století, kdy zde podle nalezených písemných pramenů stál klášter sv. Sebastiana.

Mezi horami a mořem

Město, které je nyní součástí autonomního společenství Baskicko, bylo několikrát zničeno a znovu postaveno. Okouzlující atmosféra prostředí, kde se snoubí vysoké hory a nádherné pláže, patří společně se strategickou polohou mezi hlavní důvody, proč si toto místo oblíbila španělská královská rodina, která ho využívala jako své letní sídlo, a později také generál Franco.

 TIP  Zaujal vás San Sebastian? Podívejte se i na další příspěvky, které jsou věnované tomuto zajímavému španělskému městu:
- San Sebastian - v zarputilé zemi Basků
- San Sebastian - fotogalerie z roku 2013
- Recenze hotelu NH Aranzazu v San Sebastianu
- San Sebastian - jarní fotogalerie z roku 2018
- Video z baskického San Sebastian

Od baroka po futurismus

Dnes patří San Sebastian mezi významná centra turistického ruchu. Na své si zde přijdou milovníci památek, kterým se zde otvírá hned několik kapitol z historie architektury: od baroka a novogotiku až po secesi a futurismus. Za nejvíce ceněné stavby je považován barokní kostel Santa María del Coro a z moderního umění futuristická stavba Kursaal, která je důležitým kongresovým centrem.

Baskický ráj gurmánů

Když vám vyhládne při procházce městem, můžete navštívit některou z restaurací, kde si pochutnáte na vynikající baskické kuchyni. Blízká dostupnost moře a použití zaručeně čerstvých surovin je jedním z důvodů, proč se San Sebastian řadí mezi ráje labužníků. Ti nejnáročnější z vás mohou uspokojit své mlsné jazýčky v restauracích pyšnících se Michelinskou hvězdou. Co musíte rozhodně ochutnat, to je tapas neboli pintxos, mističky plné slaných pochutin, které nejlépe chutnají s vynikajícím červeným vínem z nedalekého regionu La Rioja.

San Sebastian žije ve dne v noci

Pokud dáváte přednost slunění před hodováním, hřejivé sluneční paprsky si můžete vychutnat hned na třech plážích: Playa de la Concha, Playa de la Ondaretta, Playa de la Zurriola. Každá z nich je úplně jiná a každá z nich má své kouzlo. Playa de la Concha je jako stvořená pro zamilované, zatímco pláži Playa de la Ondaretta dávají přednost spíše rodiny s dětmi. Playa de la Zurriola, která je rájem surfařů, žije především v noci. Významným kulturním mezníkem se stal rok 1953, kdy byla v San Sebastian započata tradice Mezinárodního filmového festivalu. A nesmíme zapomenout ani na Jazzový festival.

Kam dál

Kdo chce blíže poznat severní Španělsko, měl by opustit brány San Sebastian a udělat si výlet i do okolních měst. Za návštěvu rozhodně stojí Pamplona, Vitoria a Bilbao. Pokud hledáte ubytování v San Sebastianu tak můžete zvolit pohodový hotel NH Aranzazu San Sebastian.

Booking.com