La Coruňa – balkón nad Atlantikem

Herkulova věž  v La Coruña (Španělsko)
Herkulova věž v La Coruña (Španělsko)

Vlny Atlantiku bičují zdejší skalnaté pobřeží a nad ním se tyčí nejstarší funkční maják na světě Torre de Hércules neboli Herkulova věž. Maják je nejslavnější atrakcí galicijského přístavního města La Coruňa a podle legendy ho postavil právě bájný hrdina Herkules. Ve skutečnosti to ale byli staří Římané. Maják dosud stále slouží svému účelu a je posledním římským majákem, který se dochoval do dnešních dnů.

Maják je vysoký 58 metrů a byl postaven za dob římské nadvlády za císaře Trajána ve 2. století n.l. Později byl používán jako pevnost. Maják byl restaurován roku 1792 a dnes slouží především jako turistická atrakce. Je však stále fungujícím majákem a jeho světlo ukazuje cestu námořníků už celých osmnáct století. Vyšplhejte si až sem nahoru, odkud je výhled na město a celý mys.

Ve Španělsku je La Coruna (galicijsky A Coruňa) známá především díky svému fotbalovému týmu, který patří k těm nejlepším v této fotbalem posedlé zemi.

Historie města je známe teprve od roku 991, kdy bylo přístavem patřícím kostelu v Santiagu de Compostela. V 16. století byl přístav důležitým centrem námořního obchodu. Právě odsud vyplula roku 1588 „Neporazitelná“ Armada k břehům Anglie. O rok později se město pokusil obsadit Sir Francis Drake, byl však spatřen místní hrdinkou Marií Pitou, podle které se jmenuje zdejší hlavní náměstí.

Město má pěknou promenádu a zajímavá je i historická čtvrť Ciudad Vieja. Městské pláže Playa de Riazor a Playa del Orzán nabízejí vykoupání v Atlantiku. To však není všechno, západně od města se táhne kolem 30 kilometrů pěkných písečných pláží.

Booking.com