Haro – vinařství Bodegas Bilbaínas

Vinařství Bodegas Bilbaínas v Haro (Španělsko)
Vinařství Bodegas Bilbaínas v Haro (Španělsko)

Město festivalu vína, Haro, je významným centrem vinařské oblasti La Rioja a domovem desítek malých rodinných vinařství s mnohaletou tradicí, která produkují víno nejen pro Španělsko, ale i pro zahraniční trh. Vína z vinařství Bodegas Bilbaínas, Cvne, Muga a Bodegas Marqués de Riscal patří mezi nejznámější z nich.

Vinařská oblast le Rioja

Severozápad provincie la Rioja nabízí ideální podmínky pro pěstování vína. Zdejší červené víno, převážně z odrůd Tempranillo a Garnacha, je tak lahodné a silné, že je často srovnáváno s francouzským Bordeaux. Pokud patříte mezi příznivce „vinařské turistiky“, můžete si udělat cestu za vínem také na révou porostlé svahy pod pyrenejskými vrchy. Centrem oblasti je město Haro, známé především festivalem Batalla del Vino, který se zde koná každé léto.

Festival začíná v předvečer 29. června celkem nevinně. Místní obyvatelé i turisté popíjejí víno v barech a na ulicích. Součástí zábavy je však i vzájemné polévání červeným stolním vínem. Aby byly skvrny od vína dobře vidět, tradičním slavnostní oděv je bílý. Veselí vrcholí tím, že dav nad ránem vydá na horu tyčící se nad městem, kde se patřičně zlijí a polijí.

Vinařství Bodegas Bilbaínas

Město Haro je nejen domovem tohoto rozverného festivalu, ale také malých proslulých vinařství s mnohaletou rodinnou tradicí. Mezi nejznámější z nich patří vinařství Cune, Muga, Bodegas Marqués de Riscal a Bodegas Bilbaínas. Pojďme si udělat krátkou zastávku právě ve vinařství Bodegas Bilbainas, které patří mezi nejstarší v oblasti Rioja Alta. Úplné prvopočátky vinařství Bodegas Bilbainas jsou spojeny s francouzskými vinaři, kteří zde působili koncem 19. století. Vinařství, jak ho známe dnes, založila skupina obchodníků z města Bilbao v roce 1901. Od té doby samozřejmě prošly prostory rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Dnes je vinařství Bodegas Bilbainas významnou kapitolou ve světové encyklopedii vína.

Nejlépe hodnocenými víny Bodegas Bilbainas jsou Viña Paceta, Ederra, Viña Pomal, Zaco, La Vicalanda. Právě Vicalanda Reserva, vyráběná od roku 1994, se stala vlajkovým vínem vinařství Bodegas Bilbainas. Pokud si chcete vychutnat toto vynikající červené s intenzivní chutí lesních plodů, tabáku a čokolády, nemusíte navštívit severní Španělsko, stačí jen zajít do některé z větších českých vinoték. Pokud se chystáte do Hara, tak se vám může hodit tip na ubytování v místním kempu.

Booking.com