Náklaďákem kolem světa 5 – Bordeaux
Naše pracovní povinnosti na cestách nás zavedly na předměstí města Bordeaux. Nemohli jsme si nechat ujít prohlídku města, které nese jméno stejné, jako vinařská oblast, na které jsme pracovali. Oproti jeho okolí je město zajímavé a má co nabídnout.
PŘERUŠENÍ CESTY Pandemie COVID19 rozmetala plány většině cestovatelů. I dvojice Lucka s Davidem se museli vrátit zpět domů. Momentálně upravují svůj náklaďák a možná v srpnu již zase vyrazí na cesty.
Lákavé pobřeží
Pro nás byl skok zpátky z venkovského a přírodou nabitého Baskicka do oblasti Bordeaux docela šok. Kromě nádherného pobřeží, které je ideální k surfování, nenabízí téměř nic. Nekonečná placka prošpikovaná rovnými silnicemi, jako na divokém západě, kterou lemují jen hektary uměle vysazených borovic určených k těžbě. Výhodou je, že na pobřeží se dá celkem všude zdarma kempovat. Pozor platí to pouze mimo sezónu! Nekonečné duny včetně známé Duny du Pilat, která je nejvyšší dunou v Evropě, jsou velkým lákadlem pro turisty. Mimo sezónu tu však potkáte spíše nadšené kitaře. Další fajn věc, proč si vyrazit k pobřeží je určitě teplo, ještě v listopadu se tu přes den můžete procházet v tílku a kraťasech, noci jsou však velmi chladné.
Hlavní město vína
O volných víkendech jsme v okolí Bordeaux neměli co dělat. Lesy bývají plné lovců, což se jeví, jako místní národní sport a navíc nebývají z vaší přítomnosti nikterak nadšení, takže klidné procházky se moc nekonali. Nahlédnout tak do ‚hlavního města vína‘ byla fajn příležitost. Bordeaux má výborně řešenou městskou dopravu, takže pokud se, jako my, rozhodnete zaparkovat na okraji města, v klidu a za pár minut dojedete tramvají za 1,50 Eur až do centra. Hromadná doprava je tu tak jednoduchá, že jsem nelenila se vrátit z centra do auta pro zapomenutou paměťovku do foťáku.
My jsme začali u katedrály Saint-André, která se nachází těsně za hranicemi starého města. Gotická katedrála z 15. století je zapsaná v UNESCO a uvnitř najdete nádherné vitráže. Mimochodem v Bordeaux najdete nejvíce historických budov zapsaných v UNESCO hned po Paříži. Vedle katedrály stojí zvonice Pey Berland, kterou vystavěli, aby ochránili katedrálu, před otřesy zvonů. Na zvony však už nezbyly peníze, takže svému účelu sloužila až od 19. století. Dnes můžete za 8 Eur vystoupat 230 schody až nahoru a kochat se výhledy na Bordeaux. V sobotu a neděli se na tomto náměstí konají trhy. Od katedrály potom zabočte doprava do malinkatých uliček starého města. Doporučuji si opravdu projít tyto malinké uličky a nedržet se hlavní Rue de la Porte Dijeaux, která je plná módních butiků.
Až budete mít dost bloudění v uličkách, poseďte v jedné z mnoha kaváren nebo si dejte něco na zub v místním bistru. Vyberte si takové, kde je shluk lidí, poznáte tak kvalitu, místní se zde rádi schází na sklenku Medocu. Že jste se zatoulali moc a opouštíte staré město, vám budou signalizovat městské brány, které najdete na konci každé hlavní třídy. Na západní straně je jí Porte Dijeaux, podle níž vede zmíněná hlavní třída.
Na druhé straně u řeky najdete však mnohem krásnější strážné věže. Za mne to vyhrála, Porte Cailhau, krásná brána s věžičkami z 15. století. Pokud se k ní vydáte, nesmíte minout Place de la Bourse. Největší náměstí s paláci z 18. století a slavným Le miroir d'eau, tedy největším vodním zrcadlem na světě. Je to také nejvíce fotografované místo v Bordeaux. 3 450m2 žulových desek je pokryto 2cm vody a odráží celou scenérii náměstí. Funguje ale pouze od dubna do října, takže my jsme měli smůlu. V době naší návštěvy plochu využívali skatebordisti pro své triky. Celé nábřeží je příjemným místem k odpočinku a mladí Francouzi zde vysedávají v hloučkách a baví se u dobrého vína. Procházkou zde jistě nic nezkazíte a ulovíte krásné fotky města.
Muzeum všude, kam se podíváš
Samotnou kapitolou při návštěvě Bordeaux je návštěva muzeí. Najdete je doslova na každém rohu a je jen na vás, do kterého zavítáte. Jsme ve městě vína, takže přijde vhod se o něm něco dozvědět. Mě nejvíce oslovilo moderní muzeum La Cité du Vin, které nabízí velmi interaktivní cestu, jak se dozvědět něco o pěstování a výrobě vína, navíc zakončenou ochutnávkou vín v nejvyšším patře, ze kterého je krásný pohled na město. Muzeum je sice dost drahé (prohlídka s ochutnávkou vás vyjde na 20Eur), ale určitě stojí za to. Pokud o to stojíte, ale je vám líto té sumy, můžete zkusit využít Boardeaux Pass, která vás vyjde stejně draho (22Eur), ale máte v ní zahrnuto dalších víc jak 20 vstupů do památek a muzeí včetně městské dopravy a dalších ochutnávek vína.
Z Prahy na otočku
Až to situace dovolí, mrkněte do Bordeaux třeba jen na víkendovou otočku. Za dva dny si město prohlédnete s přehledem. Podle toho, co jsme viděli, se tady žije rušný noční život. Začněte sklenkou vína v centru a pak se přesuňte do nějakého z nočních klubů, pokud vás potom přepadne hlad, zaženete ho na hlavní třídě Victor Hugo, kde se shlukuje arabská komunita a je tady spousta výborných nonstop kebabů. Jako suvenýr si dovezte jak jinak než – lahev výborného vína.
Lucie Doležalová | 18.6.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
11,8°C
|
Předpověď počasí |