Megality Lagatjar v Pointe de Pen-Hir

Megality Lagatjar v Pointe de Pen-Hir (Francie - Bretaň)
Megality Lagatjar v Pointe de Pen-Hir (Francie - Bretaň)

Pointe de Pen-Hir – úchvatný mys, ležící na poloostrově Crozon, ohraničený strmými pískovcovými útesy a třemi ostrovy zvanými Les Tas de Pois, neboli "hromady hrachu", populární místo v průvodcích lezců, odvážnějších pěších turistů a stejně tak nadšených, nejen amatérských fotografů, jež se neustále snaží zachytit pomíjivost slunečních paprsků narážejících na vodní hladinu oceánu. Ten skýtá také vzrušující pohled na mnohé pozoruhodné majáky.

Pointe de Pen Hir se honosí dvěma památníky z období druhé světové války. První z nich, žulový lotrinský kříž je připomínkou zesnulých Bretaňců. Druhým památným místem je tzv. bunkr připomínající vojáky a námořníky, jež padli v bitvě o Atlantik. V okolí jsou k vidění pozůstatky Hitlerova obranného valu z 2. světové války, malé námořní muzeum či megality zvané Lagatjar, což je ve své podstatě zajímavé uspořádání kamenů. Skládá se ze tří řad menhirů, pocházejících z období neolitu. Místně jsou megality nazývány jako Lagada-yar (v překladu oko slepice) – souvisí s astronomií a jménem Georges Gustave Toudouze.

Již roku 1883 byly zařazeny mezi historické památky. Alignements de Lagatjar, někdy nazývány jako Carnac ostrova Crozon, nebo jeho vzdálený příbuzný, neztrácí na svém označení „pole stojících kamenů“, jež obklopuje město Camaret sur mer, ni jediného komplimentu. Své kouzlo získává již na základě svého stáří i zachovalé tváře, jíž jsou vrásky mnoha tisíciletí doslova ozdobou. Honosných 600 menhirů, které původně Lagatjar čítal, se již bohužel nedočkáme, ani kdybychom sami na místě zkameněli. Pohromy přišly ve velkém a opakovně a zanechaly nám k obdivování „pouhých“ přibližně sto menhirů. Přesto místo neztrácí na svém kamenném půvabu.

Booking.com