Region Navarra připomíná dávnou slávu králů

Běh s býky na svátek sv. Fermína v Pamploně (Španělsko)
Běh s býky na svátek sv. Fermína v Pamploně (Španělsko)

Pokud se chystáte navštívit Pyreneje a zajímá vás nejen krásná příroda, ale také historie Španělska, navštivte region Navarra, které připomíná dávnou slávu navarrských králů.

Místo, na které je Španělsko hrdé

Navarra je severošpanělská provincie, a zároveň autonomní společenství, na které je Španělsko velmi hrdé, neboť připomíná období navarrských králů, kteří zemi obohatili založením několika významných měst, a  jejichž období je spojeno s velkým hospodářským i kulturním rozvojem. Hlavním městem regionu je Pamplona, která má své letiště. Region Navarra sousedí na severozápadě s Baskickem, na jihozápadě s vinařskou provincií La Rioja, na jihovýchodě s Aragonií a na severu s Francií. Zdejší krajina je velmi členitá, najdete zde hory, údolí, lesy, řeky i laguny. Navarra je atraktivní pro turisty různých zájmů. Díky ní severní Španělsko láká tisíce milovníků, historie, horolezectví, cyklistiky a dalších sportů, ale také dobré kuchyně a rybolovu.

Města v regionu Navarra

Region Navarra má několik míst, která by byla škoda nenavštívit. Milovníci historie by rozhodně neměli na svých toulkách po Španělsku vynechat středověké město Estella (v baskičtině Lizarra) na řece Ega, kde sídlili navarrští králové. Jejich zašlou slávu dodnes královský palác Palacio de los Reyes, významná památka románské architektury. Pokud patříte mezi romanticky založené turisty, projděte se křivolakými uličkami klikatícími se od mostu Puente de la Cárcel až ke kostelu San Miguel. Kdo má rád více vzrušení, ten by měl město Estella navštívit v době, kdy se zde koná trh v doprovodu běhu býků.

Podobnou atrakci nabízí také hlavní město regionu Navarra, Pamplona, kde je běh býků součástí každoročních červencových oslav svatého Fermína. Býčí běh má hluboké historické kořeny. Jeho trasu o vzdálenosti 850 m totiž býci pravidelně běželi, když se před zápasy přemísťovali ze své ohrady do arény. Ještě jednu věc mají města Estella a Pamplona společnou, a to je spojitost s navarrskými králi. V Pamploně jsou pohřbeni navarrští králové, ovšem nikoli v románské stavbě, ale v gotické katedrále pany Marie. Ovšem ta byla vybudovaná na troskách románské stavby.

V obklopení krásné přírody

Region Navarra je dále známý svou divukrásnou přírodou, a proto ho navštěvují nadšenci horské turistiky, ať už pěší, anebo cyklistické. Právě v obklopení vrcholků hor a v sevření smíšených lesů se ukrývá jedna z nejkrásnějších vesniček v navarrských Pyrenejích, Ochagavía. Její krásy lákají především fotografy. Tak krásné kamenné domy místy s bílými fasádami zdobené erby, které vynikají na pozadí impozantních přírodních scenérií, jen tak někde nenajdete.

Legenda o rytíři Rolandovi

Pokud už vyrazíte do pyrenejských hor, nevynechejte ani vesnici Roncesvalles. Je jednou ze zastávek svatojakubské cesty, která končí v katedrále v Santiago de Compostela. V Roncesvalles najdete starý klášter, kde je podle legendy pochovaný  středověký rytíř Roland se svými druhy.

Aktualizace 6.12.2020
Booking.com