Salamanca – renesanční kráska

Salamanca (Španělsko)
Salamanca (Španělsko)

Jestli se někde ve Španělsku snoubí vážná historie a bujaré mládí tak je to právě ve městě  Salamanca. Město je jeden velký architektonický skvost a právě proto se mu přezdívá „Malý Řím“. Pouhá procházka nazdařbůh uličkami je pro návštěvníka velmi příjemný zážitek.

Díky univerzitě je město plné mladých lidí, takže je tady opravdu živo. Kde je mládí tam je i zábava a tak se zde určitě nebude nudit. Zvláště v noci. V Salamance jsou snad stovky barů a po setmění to tady opravdu žije. Neprojdete-li se noční Salamancou nebudete mít obrázek tohoto města úplný. Ale nejen bary živ je člověk a tak pojďme se podívat, co zde můžete spatřit.

Prohlídku můžeme začít na centrálním náměstí Plaza Mayor, které svou tvář dostalo na konci 18. století. Náměstí je postaveno podle návrhu José Curriguera a není bez zajímavosti, že do konce 19. století se zde konaly býčí zápasy. Vydáte-li se z Plaza Mayor jihozápadním směrem tak po pěti až deseti minutách dojdete na náměstí Plaza de Anaya kde je katedrála, resp. dvě katedrály. Ke staré katedrále přistavěli v 16. století katedrálu novou, aniž by tu starou zbourali. Díky tomu vypadají stavby trochu zmateně a dochází zde k zajímavému míchání různých stylů.

Stará katedrála (Catedral Vieja) je v románsko-gotickém slohu a její stavba byla započata v první polovině 12.století. Trojlodní stavba je uzavřena křížovou klenbou a tamburem s okny. Klenba chóru je zdobená freskami Posledního soudu od Nicoláse Florentina.

Nová katedrála (Catedral Nueva) byla dostavěna v roce 1733 a její stavba trvala přes dvě stě let. Katedrála je postavena v pozdněgotickém slohu a začal ji stavět Juan Gil de Hontanón. Tři lodě s bočními kaplemi, hvězdová žebrová klenba a mohutná kopule vytváří působivou stavbu. Vnější část katedrály je hojně zdobena římsami, balkóny a jinými dekorativními prvky. Monumentální je i věž katedrály, která má 110 metrů a pro níž byla vzorem věž katedrály v Toledu.

Nedaleko obou katedrál najdeme již zmiňovanou univerzitu, která je vrcholnou ukázkou platereskního stylu. Univerzita stojí za rozkvětem města a její historie sahá až na začátek 13. století. Díky tomu patří mezi nejstarší univerzity v Evropě a Salamanca je od té doby plná studentů.

 TIP  Další fotografie z cesty podniknuté do Salamancy v roce 1998 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

V Salamance je toho hodně k vidění a závěrem snad jen vzpomeňme rodinné paláce. Jedná se o okázalé budovy z 15. století, které si budovaly vznešené rodiny. Typickými ukázkami je třeba Torre de Abrantes, Torre del Clavero, Torre del Aire a jiné.

Znalci Španělska tvrdí, že Salamanca je jedním z nejpůvabnějších měst ve Španělsku. Jste i vy podobného názoru? Budeme rádi, když pod článek připojíte svůj komentář.

Salamanca se nachází západně do hlavního španělského města Madridu. Západní část Španělska není tak intenzivně navštěvována turisty jak východní pobřeží Středozemního moře. To však neznamená, že zde nejsou zajímavá místa. Za návštěvu stojí historické město León, na pobřeží Atlantského oceánu je La Coruňa s nejstarším funkčním majákem tzv. Herkulovou věží. Nesmíme zapomenout na Santiago de Compostela, kde končí Svatojakubská cesta.

Booking.com