Královský palác a katedrála v Madridu

Královský palác v Madridu (Španělsko)
Královský palác v Madridu (Španělsko)

Chystáte-li se na výlet do Španělska, konkrétněji do Madridu, jistě mezi své výlety do města zařaďte i královský palác s katedrálou Panny Marie Almudenské. Ačkoli v paláci královská rodina již nežije, žije kousek za Madridem v paláci Zarzuela, je zde mnoho krás hodných obdivu.

Palacio Real budí skutečně dokonalý dojem, přesvědčte se z fotografií

Majestátní budova, která je považována za nejrozlehlejší svého druhu v západní Evropě, byla postavena v kombinaci barokního a klasicistního stylu. Palác, v podobě, jaké ho známe dnes, stojí na místě svého předchůdce Alcazár, který vyhořel roku 1734. Společně s Alcazárem bylo ztraceno mnoho vzácných uměleckých děl. V době, kdy Královský palác vyhořel, stal se centrem moci palác Retiro, umístěný v parku El Retiro – více jak sto dvacet hektarů velký park s více než patnácti tisíci stromy.

O čtyři roky později, za vlády Filipa V. začala stavba nového paláce a trvala dalších sedmnáct let. Od té doby došlo na budově ještě k několika změnám a rozšířením, takže současný vzhled pochází až z první poloviny 20. století. Nakonec má honosné sídlo rozlohu 135 tisíc čtverečních metrů a více než tři tisíce čtyři sta místností. Filip V. se dokončení stavby, bohužel, nedočkal. Prvním vládnoucím panovníkem v paláci byl až jeho syn Karel III. Mimochodem, dnešní stavba je téměř celá postavená z cihel a kamene, čímž se snažili zabránit dalšímu vyhoření – dřevo bylo použito výhradně na dveře a okenní rámy.

Posledním španělským králem, který obýval královský palác, byl Alfons XIII. Španělský. Poté zde bydlel ještě prezident Druhé španělské republiky Manuel Azaña, což sebou přineslo také přejmenování paláce na Národní palác. Španělé zde dodnes vedle kaple uchovávají místnost známou jako Azañova kancelář.

Uvnitř paláce lze nalézt mnohé bohatě zdobné sály, pokoje, ale i vzácné obrazy od Caravaggia, Goyi či Velázqueze. Pro obdivovatele historie je zde také královská zbrojnice, kde můžete vidět brnění v životní velikosti od patnáctého století, přičemž jsou zde i „klenoty“ ve zbroji jako jsou zbroje králů Karla IV a Filipa II.

La Santa Iglesia Catedral de Santa María la Real de la Almudena

Neboli také katedrála Panny Marie Almudenské, je velmi zvláštní historickou budovou v Madridu, u královského paláce. Mnohými milována, ale také zavrhována, já bych jí označila, jako nepřehlédnutelnou. První kámen položil král Alfons XII., jedná se tedy téměř o novostavbu. Na stavbě pracovalo mnoho architektů, střídá se zde tedy i více stylů. Zatím co interiér je neogotický, exteriér je neoklasicistní a krypta má být neorománská. Katedrála rozlohou zabírá 4800 m² a nejvyšší bod je přes dvě stě metrů nad zemí. Na vrcholu kopule se nachází sochy dvanácti apoštolu sochaře Luise Sanguiniho.

Madrid ukrývá spoustu krásných staveb, inspirujte se také k návštěvě

Na místě dříve, do roku 1567, stával středověký kostelík, později byl přestavěn a katedrála se stala nedílnou součástí královského paláce. Hlavní průčelí katedrály tedy směřuje k paláci, zde můžeme vidět čtyři sochy světců z bílého kamene, hlavní vstup ale vede z ulice Bailén. Před hlavní vstupní branou se nachází atrium, kde vás uvítá socha papeže Jana Pavla II.

Chrám obsahuje mnoho cenností, na které jsou Španělé patřičně hrdi, jsou to například oltář Panny Marie Almudeny, která je patronkou města či vzácné malby ze života Ježíše a Marie.

A pokud ještě nemáte královské architektury dost, můžete se vydat na náměstí Plaza Mayor, které kdysi neslo název Plaza Real (neboli Královské náměstí). Jako turisty vás určitě ohromí hlavně svým vzhledem, nádherné fasády domů, kterým téměř panuje budova Casa de la Panadería. Dům pekařství, který jako jeden z mála přežil všechny požáry, kterými náměstí během let prošlo, díky čemuž dům vždy sloužil jako model pro rekonstrukci náměstí.

Náměstí obdélníkového tvar s červenými fasádami, mělo během historie mnoho funkcí, dnes jsou budovy většinou obytné, a v přízemích jsou různé krámky, většinou restaurace, kde si v létě můžete dát skvělý oběd na terase.

Booking.com