Port de Pollenca aneb severovýchod Mallorky

Port de Pollenca (Mallorka - Španělsko)
Port de Pollenca (Mallorka - Španělsko)

Žije tu celkem asi šest tisíc lidí, pláže obsypané turisty jsou ale na denním pořádku, hlavně během letním sezony. Španělé říkají městu Puerto de Pollensa, místní zase Port de Pollenca, setkáte se obvykle s obojím – tak se nelekněte, protože jde o jedno a totéž pojmenování, samozřejmě, jen krajová zvyklost. Do Alcúdie odtud dojdete třeba i pěšky, když máte trochu víc energie – ale autobusy jezdí samozřejmě také. Pojďme si tedy celou lokalitu trochu blíže představit…

Učiněný ráj vodních sportů, necháte se zlákat na lyže?

Spoustu podob, které mají dnešní vodní sporty, je pro Port de Pollenca a blízkou zátoku už skoro tradiční, snad i právě proto se tu tolik líbí Britům všeho věku. Malé městečko poblíž zálivu Badia de Pollenca přesto není turistickým cílem číslo jedna – hluk tu dělá hlavně vedlejší silnice u přístavu, ale hotelových resortů tu není zrovna požehnaně, najdete zde spíše menší hotely – masový turismus je situovaný do jiných lokalit Mallorky.

Přístav Pollenca je vzdálen asi osm kilometrů od samotného města a zprvu šlo jen o typickou rybářskou vísku, která do dnešní podoby vykvetla spíš až díky silnému zájmu o turistický ruch v oblasti. Festival klasické hudby je jen jedním z lákadel, protože vodní sporty vládnou. Kolem zálivu se tyčí i hory, takže o romantiku je dokonale postaráno. Ticho a klid, ale také španělské prostředí se vším všudy – přesně takové je malé městečko na severu Mallorky. Trhy jsou vždycky v sobotu, takže si nezapomeňte pořídit pěkný suvenýr.

V srpnu se slaví vítězství nad pirátskými vetřelci…

Druhého srpna je každoročně v Port Pollenca velká sláva, chválí se totiž den vítězství, tentokrát nad piráty s osmanskou krví – kapitán Dragut byl odražen, křesťanství obránci triumfovali a Mallorka se stala centrem odporu. Mimochodem, tenhle den se slaví po celém ostrově, takže na začátku srpna rozhodně nebudete mít příležitost dělat něco jiného než popíjet sangrii. A klobásu Sobrassada nebo slaďoučký koláč Ensaimada, podle aktuální chuti, samozřejmě k tomu!

Římský akvadukt je také jedním z velkých turistických lákadel – a tehdejším majitelům ostrova se tu opravdu líbilo, protože zdejší přístaviště skýtalo ochranu před rozmary počasí pro antické lodě. Mimochodem, v Port Pollenca se moc líbilo i Marlene Dietrichové nebo Clintu Eastwoodovi, takže slavnou osobností spjatou s historií Mallorky opravdu není jen pan Chopin.

A kam dál, když už si prohlédnete skalnaté pobřeží kol a kolem Port de Pollenca? Nabízí se ještě kromě Alcúdie i další klenot ŠpanělskaPalma de Mallorca nebo o poznání menší a klidnější Cala Figuera, rybářská vesnička, kde je to malé, milé a plné nalovených ryb, takže si dejte podle chuti v místních restauracích…

Booking.com