Slovinsko – recenze o zemi vína, hor a jeskyní

Raftování ve Slovinsku
Raftování ve Slovinsku

Slovinsko je ideální zemí pro návštěvníky vyznávající aktivní odpočinek. Je to země s podmanivě krásnou přírodou a má toho mnoho co nabídnout. Přesto však u nás není zatím příliš známá, i když už stále více Čechů si sem nachází cestu. Čekají vás tady hory, průzračné řeky a jezera, hluboké lesy, točité vinice a malebné vesničky.

Už za časů Jugoslávie bylo Slovinsko jeho nejbohatší částí a po jejím rozpadu se Slovincům podařilo dobře nastartovat ekonomiku jejich mladého státu. Upravené domky s okny plnými květin připomínají sousední Rakousko.

Snad nejznámější jsou slovinské hory. V Julských Alpách při hranicích s Itálii a Rakouskem se nachází jediný slovinský národní park Triglav se stejnojmennou nejvyšší horou země. Turisté sem míří jak v zimě za lyžováním tak v létě za vysokohorskou turistikou. Další turistické trasy křižují pohořími jsou Karavanky, Kamnico-savinjské Alpy nebo masiv Pohorje.

Jeruzalémská vinařská oblast (Slovinsko)

Velmi oblíbeným sportem je také rafting. Nádheře řeky Soči se v Evropě vyrovná jen malokterá. Pro milovníky cyklistiky je k dispozici řada cyklostezek malebnou krajinou. Kromě hor nejčastěji návštěvníci míří k některému ze slovinských jezer. Romantické Bledské jezero s působivě umístěným hradem je známou odpočinkovou lokalitou, stejně jako jezero Cerknica. Nám učarovalo jezero Bohinj, které obklopené horami tak trochu připomíná norské fjordy.

Slovinci mají také jedny z nejkrásnějších jeskynních komplexů. Na větší či menší jeskyně tady narazíte skoro všude. Nejznámější je rozsáhlý jeskynní systém Postojna Jama, který určitě udělá dojem na každého, i když ze vstupného se vám možná trochu zatočí hlava. Za návštěvu také stojí nádherné Škocjanské jeskyně zapsané v Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jeskynní komplex Postojna jama (Slovinsko)

Milovníci památek najdou ve Slovinsku především hrady. Vyberte si k návštěvě třeba Bled nebo působivý hrad Predjama. Kromě toho všeho můžete navštívit i malý slovinský kousek Jadranského pobřeží a vykoupat se v moři. Při té příležitosti nezapomeňte navštívit malebné „italské“ městečko Piran. Hlavní město Lublaň se může pochlubit příjemnou atmosférou nejmenšího hlavního města Evropy. Za jedno z nejhezčích slovinských měst je považováno malebné Ptuj.

Jezero Bled (Slovinsko)

Pokud vás unaví všechny aktivity, je tady příležitost pro milovníky vína. Doporučujeme každý večer posedět nad džbánečkem místního dobrého bílého vína. Slovinsko má několik zajímavých vinařských stezek. Můžete tudy projíždět, kochat se krajinou a zastavovat se v malých vinařstvích. Určitě neodoláte a doplníte domácí vinotéku o skvělá vína za dobré ceny. Dvě nejvyhlášenější lokality jsou nejspíš Jeruzalemská vinařská oblast nedaleko Mariboru a oblast Goriška Brda poblíž Nové Gorice.

Soutěska Vintgar (Slovinsko)

Cestování po Slovinsku je bezproblémové, ve všech turistických lokalitách najdete dobrou nabídku kempů i jiného ubytování. Ceny jsou přijatelné, podobné jako u nás. Slovinsko je skvělým cílem pro aktivní dovolenou nebo jen několikadenní výlet. Až budete přemýšlet, kam se vydat na prodloužený víkend spojený s volnem o státních svátcích určitě zauvažujte o návštěvě této malé zemičky. Není to daleko, do Mariboru dojedete autem za takových pět až šest hodin. Slovinsko je země malá, takže se toho dá stihnout i jen během několik dnů hodně. Svou malebností vás Slovinsko překvapí a okouzlí, stejně jako nás.

Booking.com