Predjama - hrad ve skále

Hrad Predjama (Slovinsko)
Hrad Predjama (Slovinsko)

Ve Slovinsku, nedaleko jeskyní Postojna jama většina návštěvníků nezapomene se alespoň zastavit u hradu Predjama. Hrad se nachází asi 9 kilometrů na severozápad od Postojne. Hrad Predjama je po jeskyních druhou největší atrakcí oblasti a je zajímavý především svým působivým umístěním na skále.

Hrad Predjama je postaven na obdivuhodném místě v převisu ve vysoké skále. Rozkládá se nad kaňonem řeky Lokva. Dnešní podoba hradu z 16. století je výsledkem rozsáhlé přestavby. První zmínky pocházejí již z konce 13. století. Hrad tak obsahuje gotické, románské a především renesanční prvky.

Hrad Predjama (Slovinsko)

Prohlídky se provádějí jen přes léto a můžete vidět kolem patnácti pokojů spolu s galeriemi a chodbami. Hrad má celkem pět pater a hlavně z těch vyšších je překrásný výhled po okolí a údolí řeky Vipava.

V tomto kraji plném jeskyní je samozřejmě jeskyně i tady. Můžete navštívit jeskyni Pod hradem. Přístupných je pouze prvních sedmset metrů. Jeskyně byla také tajnou chodbou vedoucí až do hradu.

Hrad Predjama (Slovinsko)

Tajná chodba i Predjamský hrad je svázán s postavou zbojníka Erasma Luegera. Podle jedněch legend byl bezectných banditou, podle jiných byl takovým zdejším Jánošíkem co bohatým bral a chudým dával. Tento původem snad baron tady žil v 15. století. Obě verze se shodují v tom, že Erasmus zahynul zasažen dělovou koulí při obléhání rakouskými vojáky. Obléhání trvalo asi rok díky zásobování obránců právě tajnou jeskyní.

Zda bylo důvodem k obléhání válečný stav mezi uherským Matyášem Korvínem a rakouským Fridrichem III. nebo údajné zabití člena družiny Fridricha III. právě Erasmem Luegerem zůstává otázkou. O život i smrt tohoto zbojníka se historici zajímají dodnes, ale není jisté kolik pravdy se dá vydolovat ze zdejších legend.

Booking.com