Madeira (Portugalsko)
Madeira (Portugalsko)

Turisticky velice atraktivní ostrov Madeira, který se nacházejí poblíž pobřeží severoafrického Maroka, politicky spadá pod Portugalsko. Zajímavá je hlavně zdejší přírodní scenérie, která nabízí opravdu neobvyklou podívanou. Trochu to vypadá jako ve Skotsku, alespoň ke srovnání vybízí horská krajina, občasná mlha a všudypřítomný vřes. Ale pozor – úspěšně se tu pěstuje i víno (už od patnáctého století a během té doby dosáhlo skoro světové proslulosti) nebo banány, ostrov je v tomto směru opravdu plný protikladů. Rostou tu například i nádherné orchideje… Na Madeiře si můžete zkusit i potápění, jízdu na koni, ale samozřejmě také třeba golf, to zřejmě proto, že se sem hrnou doslova davy britských turistů a nabídka sportovního vyžití se musí pokud možno přizpůsobit.

Madeira (Portugalsko)

Pokud se rozhodnete na Madeiru podívat, zkuste to raději s německou cestovkou. S českou byste museli vzít vše oklikou přes Lisabon a asi by to vyšlo i o něco dráž. Potřebovat budete jen platný občanský průkaz, Portugalsko i ČR jsou totiž již nějakou dobu členové Evropské unie. Pro putování po ostrově si můžete pronajmout horské kolo, skútr (není moc praktický, všude kolem je hornatý povrch) či automobil – půjčoven je tu opravdu spoustu a navíc je to relativně levná záležitost. Pokud si půjčíte auto nemyslete si, že se všude rychle dostanete, protože je ostrov malý. Madiera je sice nevelká, ale serpentiny neumožňuji rychlou jízdu a také spolehlivě odrovnají pasažéry, kterým se dělá v autě nevolno. Portugalsky umět určitě nemusíte, na Madeiře se domluvíte velice snadno anglicky a občas i německy nebo francouzsky. Alespoň začátečnická znalost španělštiny Vám také dost pomůže, ale pokud nemáte na jazyky vlohy, není třeba se namáhat – „lámaně“ anglicky tu umí skoro každý.

Madeira (Portugalsko)

Při ubytovávání se musíte rozhodnout, jestli chcete spíše k moři do tepla (je to dražší, ale podstatně pohodlnější a máte navíc skvělý výhled na moře), nebo do romantického prostředí místních hor, kde si můžete projít spoustu turistických stezek. V obou lokalitách je řada různých hotelů, takže si určitě vyberete. Madeira je označován jako ostrov květů, protože tu celý rok něco kvete. Klima ostrova je velmi přívětivé a tak je ostrov celoročně zelený a většina ostrova pokrývá bujná vegetace. Madeira je sopečného původu a tak tu není nouze o kopce a hory. Pokud si půjčíte auto, tak neustále budete projíždět serpentiny a jezdit na horu a dolů. Díky různým nadmořským výškám se vám hravě stane, že na parkovišti u hotelu si po nastartování zapnete klimatizaci a o 15 minut později v horách budete přepínat na topení. Ani flora zde není stejná na celém území ostrova. Část ostrova je bičována ostrým větrem a díky tomu zde rostou jen rostliny, které se udrží na skalnaté půdě. Část ostrova pokrývá zelená džungle, která je napájena levádami a nestále je zde mlžný opar. narazíte zde i na horské hřebeny nebo náhorní plošinu. Větší část ostrova Madeira je chráněna útesy, které mnohdy nabízejí zajímavé pohledy.

Madeira (Portugalsko)

Madeira je úžasný ostrov, který si zamiluje každá kdo má rád přírodu. Madeira je ideální především pro milovníky aktivního cestování, kteří vyhledávají turistiku. Moře resp. oceán je všude okolo, ale voda je poměrně studená a příboj a silné proudy znemožňují pohodové koupání. Pokud nad Madeirou přemýšlíte, tak moc neváhejte a dejte se na cestu.

Booking.com