Santana aneb jak se bydlelo na Madeiře

Santana (ostrov Madeira - Portugalsko)
Santana (ostrov Madeira - Portugalsko)

Městečko Santana, které najdete na severovýchodní části Madeiry je bezesporu místem, kde na Vás doslova a do písmene dýchne historie. Osmitisícové městečko nabízí turistům třeba typické chaloupky z Madeiry 18. a 19. století působí dojmem, jako by se tu (skoro) zastavil čas. Pokud jste navštívili třeba některé z moravských skanzenů, tady to bude dost podobné – Santana totiž mimochodem také leží v takovém malém podhorském údolí.

Většina zdejších staveb je poměrně mladá, stojí zde přibližně dvě až tři generace, byť se o Santaně zmiňují už prameny ze šestnáctého století. Pokud budete mít zájem, není problém se podívat i dovnitř. Některé chaloupky jsou totiž trvale obydlené a ve dvou z nich dokonce pracují místní řemeslnice (mj. si tu můžete prohlédnout i kolovrátky), které Vám ochotně prodají i pár svých výtvorů ze slámy nebo krajky. Před chaloupkami jsou často i úhledně upravené záhonky a parčíky, které dokreslují malebnou atmosféru portugalského venkova minulých staletí. Zajímavé je určitě i to, že stavby slouží hlavně k přespání – zdejší obyvatelé stolují vzhledem k pěknému počasí venku a vůbec tráví mimo domov celý den.

Nedaleko najdete i sedmihektarový park (Parque Temático da Madeira), který Vám dá nahlédnout do historie a kultury Madeiry. Místní obyvatele ale neživí jen turistický ruch, rozšířené je tu samozřejmě i zemědělství. Na okolních svazích najdete doškové kravíny, pěstují se zde i nejrůznější druhy ovoce či zeleniny. V centru Santany najdete i pár restauračních zařízení nebo malých obchodů a dokonce i poštu. Poblíž Santany – v Sao Jorge – se můžete vypravit na návštěvu místního kostelíku. Milovníci rozhleden určitě ocení vyhlídku Cabanas, ze které uvidíte celé okolí Santany jako na dlani. Dále může Vaše cesta pokračovat na východ – do Canicalu nebo třeba do Porto da Cruz.

Aktualizace 1.2.2022
Booking.com