Ribeira da Janela - divoké pobřeží

Ribeira da Janela (ostrov Madeira - Portugalsko)
Ribeira da Janela (ostrov Madeira - Portugalsko)

Horská obec Ribeira da Janela v okresu Porto Moniz je v současnosti prakticky neobydlená. Spoustu lidí totiž odešlo do Funchalu a jiní se z Madeiry úplně odstěhovali, při posledním sčítání lidu neměla tato vesnice ani tři sta stálých obyvatel. A jen tak pro zajímavost - stejný název jako samotná obec má i nejdelší řeka celé Madeiry, která pramení poměrně nedaleko odsud, stejně tak tu najdete i úchvatné vodopády. Občas poblíž potkáte i nadšené surfaře, zdejší lokalita ale není moc vyhledávaná, a to i přes fakt, že během podzimu a zimy jsou zde přímo ideální podmínky – četné ponořené skály jsou přeci jen docela nebezpečné.

V 16. století byla v Ribeiro da Janela postavena malá poustevna, tu ale smetla brzy povodeň. Na konci sedmnáctého století si místní vystavěli kapli, která byla až do dnešních dnů několikrát přestavována, zachovala si však alespoň částečně svůj původní ráz. Kromě kaple má tato malá vesnička i vlastní školu. Místní žijí především ze zemědělství, pěstují se tu brambory, kukuřice a fazole nebo víno – to vše na tradičních terasovitých políčkách. Na terasovitých svazích jsou rozeseté i pečlivě udržované domky, které pomáhají dotvářet zdejší romantickou a velice klidnou atmosféru. Zkrátka a dobře, je to místo jako stvořené pro odpočinek od každodenního shonu v pracovním procesu. :-)

Údolí kolem Ribeira de Janela je nejdelší na ostrově a okouzlí Vás jedinečnou přírodní scenérií. Skaliksa v oceánu, ještěrky, volavky a divoké kachny – na druhou stranu i eukalypty, hortenzie nebo nejrůznější jiná exotická květena. Nejsnáze se sem dostanete po silnici vedoucí směrem z Funchalu na Ribeira Brava. A kam jinam ještě na Madeiře vyrazit? Zkuste třeba skanzen Santana nebo nezapomenutelnou vyhlídku z Cabo Girao.

Aktualizace 7.10.2021
Booking.com