Muzeum Škoda Auto v Mladé Boleslavi nadchne fanoušky motorů

Automobilové Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi (Česká republika)
Automobilové Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi (Česká republika)

Místo, které zalahodí každému, kdo si někdy užil jízdu v moderní Škodovce a obdivuje její předchůdkyně z dob, kdy ještě nebylo klasikou jezdit na tuzemských komunikacích právě stokilometrovou rychlostí. Co všechno čeká na fanoušky automobilového průmyslu ve Škoda Muzeu, symbolicky umístěném do Mladé Boleslavi? Tedy města, kde začínali Laurin s Klementem a kde dnes stojí závod, zásobující – bez nadsázky – snad půl Evropy a světa novými automobily značky Škoda?

Sláva muzejní síně začala v polovině 90. let

První návštěvníky přivítalo muzeum věnované historii značky Škoda v roce 1995 a protože expozice došla několika zajímavých proměn, rozhodně se dá říci, že ušlo obrovský kus kupředu. Na osmnácti stovkách metrů čtverečních najdeme 46 vozidel, ale celkový počet exponátů je vlastně prakticky až desetinásobný. Pokud vyrazíte ze své domovské destinace autobusem, nebudete cestu určitě dlouho hledat – muzeum je totiž hned vedle zastávky, na třídě Václava Klementa. Jak symbolická destinace, chtělo by se říci, že?

Premiantem výstavy je třeba první automobil, který pamatuje ještě rok 1906 a jeho výkon sedmi koňských sil budí spíše úsměv na tváři – ovšem ve své době byl zajisté spíše předmětem neotřelého údivu. Jde ale jen o jeden z mnoha exemplářů, které si můžete prohlédnout. Na návštěvu si vyhraďte s rodinou spíše celé odpoledne, seznámíte se totiž s celým dvacátým stoletím automobilového průmyslu, jak šel čas v Mladé Boleslavi a samozřejmě také jinde. Pokud budete mít chuť a čas, můžete zavítat také do Vratislavic, kde se narodil jistý Ferdinand Porsche a eventuální návštěva jeho rodného domu jen dokreslí auto-moto nadšencům, jak se jezdilo za časů mocnářství nebo také První republiky.

Otevřeno je v muzeu prakticky denně

Ptáte se na otevírací dobu? Standardně mezi devátou ráno a pátou odpoledne, nicméně od pondělí do neděle a zavřeno je vlastně pouze během vánočních svátků a první den v roce. Za vstupné bez průvodce zaplatíte 80 korun, s průvodcem o polovinu více – a rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti vyjde na vpravdě symbolické dvě stokoruny. Pokud zavítáte i do rodného domu pana Porscheho, můžete si v tomto muzeu zakoupit i kombinovanou zvýhodněnou vstupenku. A vlastně, proč ne? Nelze přeci jedno bez druhého…

Booking.com