Trogir (Chorvatsko)
Trogir (Chorvatsko)

Malebné městečko Trogir, ležící nedaleko Splitu, je také nazývané jako město-muzeum a je jedním z nejkrásnějších měst chorvatského pobřeží. Místo bylo obývano již 2000 let před kristem a postupně se zde vystřídalo řecké, jakož i římské obyvatelstvo, které zde zanechalo stopy v podobě mnoha památek. V pozdější době pak Trogir patřil Benátčanům, Francouzům, Rakušanům, aby se roku 1918 konečně opět vrátil do chorvatských rukou. Od roku 1997 je Trogir zařazen mezi mezinárodní kulturní dědictví UNESCO.

Trogir (Chorvatsko)

Oblast Trogiru

Historické jádro starého města se rozkládá na malém uměle vytvořeném ostrůvku v současnosti propojeném s pevninou i se sousedním ostrovem Čiovo dvěma mosty. V Trogiru žije kolem 13 000 obyvatel. V okolí se rozkládají pole s olivami, fíky, svatojánským chlebem, jakož i vonnými bylinami. Patronem města je svatý Jan Orsini, který je také pohřben v místní katedrále.

Trogir (Chorvatsko)

Památky v Trogiru

Město je nazýváno také Malé Benátky či muzeum a skutečně si toto pojmenování zaslouží. Na celém ostrůvku jsou ještě patrné zbytky z dob antiky, na jejichž pozůstatcích pak vyrostly středověké budovy. Mezi nejzajímavější pamětihodnosti jistě patří pevnost s obranou věží ze 14. století užívaná jako sídlo benátské vojenské posádky. Dominantou města je pak katedrála svatého Vavřince z 13. století s trojlodní bazilikou. Dále zde najdeme renesanční radnici, knižecí palác, románský kostel sv. Barbory, kostel sv. Jana Křtitele a mnohé další. Mezi nejstarší a zároveň nejcennější památky pak patří mramorový reliéf boha Kaira (řecký bůh pomíjivé příznivé chvíle), jehož stáří se datuje do třetího století před naším letopočtem.

Trogir (Chorvatsko)

Návštěva Trogiru

V případě, že se rozhodnete městečko Trogir navštívit, je snadné se k němu dostat po magistrále na pobřeží, či letadlem z nedalekého letiště ve Splitu. Ubytování pak naleznete v mnoha hotelích či soukromých apartmánech. Na místních kamenitých, oblázkových i písčitých plážich si jistě užijete příjemnou dovolenou, kde si můžete vyzkoušet i potápění, windsurfing a mnohé další. Ubytování v okolí Plitvických jezer ... Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Booking.com