Hrad Buchlov (Česká republika)
Hrad Buchlov (Česká republika)

Již do počátku 13. století jsou datovány první zmínky o jihomoravském hradu Buchlov, který bychom nalezli nedaleko Uherského Hradiště na Slovácku. Královský hrad stojící na 509 metrů vysokém stejnojmenném kopci byl před staletími založen jakožto významný strategický bod, správní a obranné středisko.

Strategický bod na kopci

Přelom románsko-gotického období, do kterého se založení hradu datuje, byla dosti neklidná doba. Symbolizuje to koneckonců i samotná architektura hradu, celé sídlo je vybudováno s ohledem na bezpečnostní a obrannou funkci. Mohutné hradby a 35 metrů vysoká věž umožňují rozhled do širokého okolí a v případě nebezpečí zajišťují ochranu panovníků, kteří se zde zdržovali až do roku 1520, kdy hrad přešel do soukromého vlastnictví. Jeho majiteli byli v průběhu historie poměrně významné šlechtické rody, většinou se stavba předávala jako dar z vděčnosti za nejrůznější zásluhy. První soukromníkem, v jehož rukou se Buchlov ocitl, byl Arkleb Trnavský z Boskovic, který se vyznamenal v bojích proti tureckým nájezdům. Hrad Buchlov se ocitl v jeho vlastnictví díky Vladislavu II. Jagelonskému a od té doby už zůstal až do dvacátého století majetkem šlechty.

Z ruky do ruky

Později přešel Buchlov například ještě do rukou Žerotínů, Petřvaldů nebo Berchtoldů. Během staletí byl postupně přestavován a rekonstruován pod vlivem momentálních architektonických trendů, dočkal se například renesanční přestavby a v 18. století bylo opevnění hradu rozšířeno o současné první nádvoří s věžovou bránou a bastionem, což představovalo ochranu před přetrvávajícím tureckým nebezpečím. Zásluhou Berchtoldů z Uherčic v prostorách hradu postupně vzniklo muzeum s mimořádně cennými uměleckými sbírkami.

Spousta zajímavostí v okolí hradu Buchlov

V okolí hradu Buchlov najdete řadu dalších zajímavých míst. Nejblíže je zámek Buchlovice, který je s histroií hradu úzcse spajt. O kousek dál je významné poutní místo Velehrad a hned v sousedství je obec Modrá, kde najdete na jednom místě Archeoskanzen z obdobé Velké Moravy, Centrum slováckých tradic (pro milovníky vína a slivovice) a Živou vodu, kde se ve skleněném tunelu můžete podívat pod hladinu rybníka.

Booking.com