Barokní krása na jihu Moravy, to je zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice (Česká republika)
Zámek Buchlovice (Česká republika)

Zlínský kraj, konkrétně jen pár kilometrů od Uherského Hradiště. Přesně tady jsou malebné Buchlovice, městys mající skoro dva a půl tisíce obyvatel, s historií starou osm století a mnoha historickými budovami. Farní kostel svatého Martina ze čtrnáctého století, jenž prošel dlouhou barokní přestavbou, ale také kaplička svaté Barbory na kopci Modla. A ze všeho nejzajímavější klenot? Tím je bezesporu zdejší zámek Buchlovice, tak si jej pojďme trochu blíže představit…

Zámek Buchlovice patří státu, natáčela se tu dokonce i pohádka

Právě tady se psala evropská historie, jednání zástupců rakouského císaře a ruského cara v roce 1908 vedlo k anexi Bosny a v důsledku také k válce natolik kruté, jakou lidstvo do té doby ještě nepoznalo. V roce 2010 tu točil štáb Zdeňka Trošky pohádku Čertova Nevěsta s Františkem Němcem, Sabinou Laurinovou nebo Barborou Munzarovou v ústředních rolích. Zámek, který vyrostl za panování Jana Dětřicha z Petřvaldu začátkem osmnáctého století stále na první pohled připomíná barokní styl, dnes už ale změnil majitele – podobně jako u mnoha dalších českých staveb jde o státní vlastnictví.

Zahrada a park, jaké mají skutečně jen málokde. Libo malou procházku? Zelené plochy byly založeny samozřejmě současně se zámkem – a bylo by jen s podivem, kdyby se v této době nenesly ve francouzském duchu. Další majitelé z rodu Berchtoldů přidali ještě trochu anglické elegance, devatenáctihektarový park ukrývá i vzácné stromy, ale i fuchsie a rododendrony. Zvláště pro dětské návštěvníky je tu malá ZOO, která přinese trochu exotiky i ze světa fauny. Kultura ve zdejších komnatách a prostorách zámku jen kvete, zapomenout bychom neměli na sbírky italského nebo holandského umění.

Stavba v italském stylu potěšila manželku pana Dětřicha

Paní Jana Dětřicha pocházela z Itálie a původní šlechtické sídlo rodu Petřvaldů jí přišlo moc studené. Navíc, co si budeme namlouvat, rozdíl mezi českým a italským podnebím, byť jsme teď na jihu moravského regionu, přece jenom existuje. Jan se proto dal do grandiózní stavby, kterou započal italský architekt Domenico Martinelli. Definitivně bylo hotovo v roce 1738, ale už za šedesát let poté převzal stavbu rod Berchtoldů. A právě pod taktovkou hraběte Leopolda sloužil zámek jako reprezentativní sídlo, kde si podávali ruku šlechtici z celé Evropy na důležitých jednáních.

Od roku 1945 je ale zámek ve státních rukou, v padesátých letech minulého století pak začal být zámecký park postupně obnovován. A dnes už patří nádvoří s kašnou nebo pečlivě udržovaná zeleň k nejkrásnějším svého druhu v celé republice. Přitom jen kousek odtud je klášter Velehrad, původem cisterciácký. A také hrad Buchlov, vystavěný už ve třináctém století. Jeho věž Andělka nabídne krásný výhled na celý kraj, vždyť má také 35 metrů – za opravdu slunečného a bezmračného počasí uvidíte až k Vídni.

Booking.com