Přehrada Slezská Harta je ideálním místem pro aktivní dovolenou

Přehrada Slezská Harta (Česká republika)
Přehrada Slezská Harta (Česká republika)

Přehrada Slezská Harta leží v Nízkém Jeseníku na řece Moravici, jihovýchodně od Bruntálu. Tato údolní nádrž o rozloze téměř 11 km2 je využívána pro výrobu energie, chov ryb, sportovní rybolov a pro rekreaci. Nabízí řadu možností, jak aktivně strávit letní sezónu. Je vhodná ke koupání. Návštěvníci můžou vyzkoušet také rybaření, jachting nebo vyjížďku na loďce. Atraktivní okolí poskytuje spoustu možností na výlety a další sportovní aktivity.

Plavby

Velkokapacitní elektrická loď Harta na přehradě slouží pro vyhlídkové plavby od roku 2019. Je bezbariérová. Dolní paluba má prostor pro kočárky a kola.

Menší dřevěná loď Santa Maria nabízí plavbu s průvodcovskou službou.

Vodní sporty

Půjčovnu elektrolodí a šlapadel najdete v Leskovci nad Moravicí nebo v Nové Pláni.

V Karlovci v mezinské zátoce si můžete půjčit paddleboardy pro všechny věkové i váhové kategorie.

Přehrada je skvělým místem na potápění. K vidění jsou zde různé druhy ryb, ale také zajímavé zatopené objekty. Nejzajímavější oblast najdete v blízkosti hráze, kde je v hloubce 50 metrů zatopený původní most přes Moravici. Přístup k tomuto místu je možný pouze lodí.

Nejpřístupnější a nejpohodlnější lokalitou pro koupání je travnatá pláž u Leskovce. Příjemné koupání zažijete i u Razové nebo Meziny.

Slezskou Hartu ocení také milovníci jachtingu. Ideální místo pro spouštění plachetnic na vodu je v Leskovci nad Moravicí. V některých přístavištích můžete využít přípojku elektřiny a pitné vody.

Rybolov

Břehy revíru Harta 1A číslo 471200 jsou pokryty vázkami v podobě keřů a kořenů stromů, skalnatými útvary, lesy a loukami, což dělá z tohoto místa rybářský ráj. Nejvhodnější místa pro rybaření najdete v blízkosti Černého mostu, Razové, Roudna a v Leskovecké zátoce.

Ostatní sporty

Okolo přehrady vede udržovaná cyklostezka.

V nedalekých Jakartovicích si můžete objednat vyjížďku na koních nebo si zahrát discgolf.

Skvělou zábavu si užijete v lanovém centru Davidův mlýn ve Starých Těchanovicích.

Výlety po okolí

V těsné blízkosti nádrže se nachází největší a nejzachovalejší stratovulkán (navrstvená sopka) v České republice Velký Roudný. Na jeho vrcholu je dodnes patrná kráterová prohlubeň. Dřevěná rozhledna umožňuje výhled na panorama Jeseníků, Opavsko, Krnovsko a Oderské vrchy. Na vrchol vede zelená značka z obce Roudno.

K dalším přírodním zajímavostem v okolí nádrže patří Lávový proud u Meziny, Venušina sopka a skály v Kružberku.

Nedaleko Slezské Harty leží několik zřícenin hradů, například Vikštejn, Kružberk, Vidlštejn nebo Medlice.

Kde složit hlavu

Stanování je u Slezské Harty oficiálně zakázáno. Přespávat zde ve stanu můžete v kempu v Leskovci nad Moravicí. Kemp se nachází 400 metrů od vody a k ubytování nabízí také dřevěné chatky. Návštěvníci můžou využít parkoviště, ohniště, zahradní posezení, lehátka, lednici a mrazák, venkovní kuchyň a gril.

Ubytování nabízí také chaty, chalupy, apartmány a penziony v okolí.

Booking.com