Sloupsko-šošůvské jeskyně představují obrovský komplex plný překvapení

Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu (Česká republika)
Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu (Česká republika)

Pokud rádi objevujete neznámá místa a s oblibou si dopřejete špetku adrenalinu, můžete zavítat třeba do Blanska. Prohlídková trasa Sloupsko-šošůvských jeskyní má přes kilometr a půl a zabere vám dobré dvě hodinky plné zajímavostí. To v případě, že si vyberete delší trasu, protože ta krátká trvá něco přes hodinu a nabídne necelý kilometr procházky. Když se řekne Moravský kras, každému z turistů se jistě vybaví zážitky z dětství s rodiči nebo se školním výletem. Návštěvníci sem jezdí už dlouho, protože první zpřístupněné chodby se datují do roku 1881.

Světově známá lokalita pro archeology

Vědci z celého světa si zde podávají dveře, Sloupsko-šošůvské jeskyně totiž zkoumají paleontologové i archeologové. V těchto místech se za dávných časů pohybovali i neandertálci, aby ji v novější epoše objevili brněnští Němci v osmnáctém století. Zpřístupnění veřejnosti na sebe nechá ještě dlouho čekat, fyzik J. A. Nagel se jeskyní obává a reference, které přinese, nelákají k procházce už nikoho dalšího. Vlhkost dosahuje téměř sta procent, teplota vzduchu je v průměru na osmi stupních, určitě nejde o místo, kde byste chtěli být dnes a denně. Když se sečtou všechny chodby, které jsou zatím probádané, tak se dostaneme na číslo přes 4 kilometry. Přesnější pak bude asi 4 200 metrů. Velice úctyhodné číslo, že? A velká část je zpřístupněna veřejnosti, celkem jde zhruba o 1 760 m.

Nagelova propast je o velkém dobrodružství

Jedna z dalších tras, které tu čekají na turisty, nese jméno fyzika, který tu byl jako jeden z prvních badatelů. Po stopách Nagela je prohlídkovým okruhem, jenž je dlouhý asi 1,3 kilometru. Připravte se na poměrně nehostinné podmínky, v jednom místě budete muset i po žebříku, jindy zase nepůjde chodit klasicky po dvou a bylo by proto dobré zajistit si odpovídající ochranné vybavení. Pozor, je nutná rezervace, trasa sama o sobě trvá prakticky tři hodiny a je poměrně fyzicky náročnou. Na druhou stranu, pokochat se tolika přírodními krásami můžete opravdu jen zde. Samotná Nagelova propast má devět desítek metrů a v českých zemích nemá obdoby. A Eliščina jeskyně? Ta je místem, kde bývá tradičně akustika na jedničku, takže nic nebrání pořádání hudebních akcí.

Dovolená v Moravském krasu vám učaruje

Nachází se na sever od Brna a nabídne spoustu přírodních krás. Sloupský potok, Eliščina jeskyně, která je známá vědcům i široké veřejnosti od roku 1879. To vše najdete na místě, kde objevili archeologové i ostatky divokých zvířat nebo pravěkých obyvatel. Konkrétně pak jde o jeskyni Kůlna, do které se v rámci prohlídkového okruhu podíváte také. Pravděpodobně měla své nájemce už před více než sto tisíci lety. Skýtala bezpečné útočiště, kde mohla žít na svou dobu i relativně početná tlupa pravěkých lidí. Osídlení bylo významné i během doby bronzové, tedy asi před nějakými třemi tisíci lety. Když se řekne Moravský kras, určitě se vám vybaví i Sloup, městečko hned vedle těchto jeskyní a světoznámá propast Macocha, další velké pojmy pro celý region.

Sloupský potok se poté mění v podzemní řeku Punkvu a nabídne další úchvatný pohled. Kdy se sem můžete podívat? Vlastně celoročně, ale počítejte s tím, že zimní prohlídky jsou omezené a budou s baterkou v dlaních. V pondělky je během zimního období a začátku jara zavřeno. Nejvíce si krásu Sloupsko-šošůvských jeskyní užijete v rozpuku jara a také v letních měsících. Rezervace je nutná pro skupiny větší než 15 lidí a také v zimě, bez ohledu na počet návštěvníků. Kromě jiného na vás čeká i blízké koupaliště a nezapomeňte, že Pustý žleb si budete muset projít pěšky nebo projet v sedle kola. Automobilem se sem totiž nedostanete.

Booking.com