Pro milovníky traktorů značky Zetor je v Brně připraveno muzeum

Muzeum Zetoru v Brně (Česká republika)
Muzeum Zetoru v Brně (Česká republika)

Pokud jste zakoukaní do klasické agrotechniky minulých generací, jezdili jste často k babičce na venkov, případně rovnou z nějaké menší obce pocházíte, je to skoro až povinná návštěva. Značka, jako je Zetor, je známá po celé Evropě a velké úspěchy ji neminou ani dnes – jde prostě o tradiční českou klasiku, jejíž historie se začala psát již v roce 1946. Chcete si traktory prohlédnout hodně zblízka? Žádný problém, klidně nahlédněte i pod kapotu!

Dvě podlaží, v nich je čtrnáct vystavených strojů

Expozice současných i historických traktorů, průvodce historií, která je stále živá. Otevřeno je každý den v týdnu mezi desátou a sedmnáctou hodinou, vstupné je 50 korun českých, děti, studenti a penzisté platí polovic. K dispozici je i přednáška v anglickém nebo českém jazyce, za symbolický poplatek. Samozřejmostí je pak prodej suvenýrů od triček po publikace, hrníčky a podobně. Zpět však k tématu muzea…

Můžete fotit, jak libo – muzeum vyrostlo v roce 2013 a připomenete si v něm nejen Zetor 25, který je dnes na českém venkově stále k vidění, ale i oblíbenou řadu Crystal. A jak vlastně vznikl název slavné značky? Zbrojovka Brno – tedy stylizované Z (zet) ve znaku – a „or“, vypůjčené ze slova „traktor“. Jak jednoduché, pojmenování bylo hned na světě! Kromě samotných traktorů, jichž zde je k vidění hned čtrnáct, přináší muzeum i obsáhlou fotodokumentaci, jíž mnohdy věnovali sami příznivci značky a nechybí zde ani raritní černobílé snímky. Kolik fotografií je vlastně k mání? Zetor jich dostal k dispozici deset tisíc a musel pečlivě vybírat!

Firma rozhodně nekončí, své uplatnění najde i dnes

Vyváží možná do jiných zemí než dříve, ale traktory se stále prodávají a Zetor, jejímž současným majitelem je slovenský holding HTC, má miliardové tržby. Tradice už od roku 1946 má zkrátka skvělé jméno, v muzeu se během roku konají i různé zajímavé akce, které určitě potěší malé i velké. Co najdete mezi exponáty?

  • Čtyřválcový motor Zetor s výkonem 117 HP, vyráběn od roku 2004 – Promixa HS!
  • Šestiválcový motor Deutz s výkonem 163 HP, navazuje na tradici – Crystal 160!
  • Veterán z roku 1948 s výkonem 26 HP. Aneb, Zbrojovka a Zetor 25K (=kultivační)!
  • Jednoválcový elegán z poválečného období. Vyrobeno jen 2 tisíce kusů. Zetor 15!
  • Tříválcový motor s výkonem 45 HP, vyráběn mezi léty 1977 a 1980 – model 4911!

A samozřejmě bychom mohli jmenovat i další, protože Zetorů není nikdy dost! V muzeu nechybí ani moderní technika – dotykové displeje, díky nimž se dozvíte o každém modelu jeho historickou úlohu a například také, do kterých zemí se vyvážel. Třeba model 4911 byl doma v Iráku a Barmě, nebyl vlastně vůbec určen pro československý trh. Mimochodem, když už se podíváte do Brna, byla by škoda nezavítat na Starou radnici, Zelný trh nebo Petrov. Hříchem by bylo nevyužít pohostinnost Špilberku a trochou tajemna zavání třeba i Kapucínská krypta. Necháte se pozvat do rozsáhlého pohřebiště starých mnichů?

Booking.com