Hrad Špilberk je symbolem Brna
Hrad, jenž už sedm století reprezentuje město Brno – a v minulosti byl opravdovým symbolem i kvůli tomu, že zde byla umístěna vojenská posádka. Původně stál za hradem Špilberk sám král Přemysl Otakar II., později sloužil jako sídlo moravských správců, aby se z něj stala barokní pevnost a místo, kam byli uvrženi ti nejtěžší zločinci v celé rakouské monarchii. Takže na bohatou historii plnou vyprávění a zkazek bylo zkrátka hned zaděláno…
Špilberk alias Špilas, jak říkají s hrdostí v hlase Brňáci
Brněnské tradiční nářečí – hantec – této stavbě říká zásadně Špilas, ale je jasné, že název pochází z němčiny, Spielberg tu slyšíme naprosto všichni a není divu, za posledních Přemyslovců byly Čechy prakticky celé ovládané německým živlem. Na Špilberku byli vězněni Franz Trenck, ale i rakouský velitel Wallis a mnozí další, třeba francouzský revolucionář Jean-Baptiste Drouet. A zapomenout bychom neměli ani na Babinského, byť už za jeho odpykávání trestu byla věznice zrušena a v roce 1855 se definitivně přeměnila na kasárna – ta zde zůstala ještě hluboko do socialistického období Československa, zrušena byla teprve ke konci padesátých let minulého století.
TIP Základní informace o Brnu se dozvíte v článku "Brno je moravskou metropolí".
Špilberk kvete každoročně kulturou, divadla, festivaly i koncerty na novou sezonu najdete vždy na oficiálních webových stránkách – ale rozhodně je na co se těšit, třeba rok 2019 byl zcela ve znamení Čechomoru, Three Days Grace nebo slavné opery Nabucco v podání Národního divadla Brno, v létě vystoupili i Miroslav Donutil, Anna K. nebo Pokáč.
V dnešních dnech sídlí na hradě městské muzeum
Moderní doba zajistila Špilberku velký rozkvět, nejen z pohledu turistického ruchu. Muzeum města Brna je právě zde, od šedesátých let je hrad také umístěn na seznamu národních kulturních památek. Má také něco za sebou, vždyť na jaře 1645 se úspěšně bránil Švédům, kteří odtud odtáhli, na rozdíl od jiných středoevropských pevností, s nepořízenou. Z někdejšího gotického hradu se dochovalo jen opravdu málo, ale vstup do kasemat a barokní pevnost jako celek jsou přístupné naopak velmi dobře. Obdivovat můžete nejen opevnění a děla, ale také park a vyhlídkovou věž, ze které budete mít Brno opravdu jako na dlani.
Na Špilberku věznilo Čechoslováky věrné vlasti i gestapo, mezi léty 1939 a 1940 se tedy psalo období skutečně smutné historie – nabízí se ale mnohem víc, třeba původní barokní lékárna z osmnáctého století, která má inventář přesně podle původních vzorů. Bohužel, cínové a dřevěné nádobí se do dnešních časů nedochovalo.
Nezapomeňte ani na trochu novější dějiny…
Kapucínská krypta, Petrov a katedrála, Stará radnice nebo Zelný trh – to vše patří k Brnu minulých staletí, ale historie druhého největšího z českých měst se píše neustále. Značku Zetor jistě není třeba nijak dlouze představovat, protože její jméno hovoří samo za sebe. Věděli jste, že v Líšni, městské části Brna, se nachází i muzeum věnované původním i současným Zetorům?
Marek Kos | 13.6.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,3°C
|
Předpověď počasí |