Oheň v přírodě – část první

Oheň ve volné přírodě
Oheň ve volné přírodě

Při delším pobytu v přírodě člověk potřebuje oheň, ať už na zahřátí, uvaření jídla nebo převaření vody. Oheň umí vykouzlit romantickou atmosféru. Má to však svá pravidla, která určuje zákon, a každý by si měl zjistit, než někam vyrazí, ve kterých lokalitách je co povolené.

Volné nocování v přírodě je u nás tolerováno, ale není úplně přesně definováno. Jedná se v podstatě o jednorázové přespání. Pod širákem je to možné kdekoli. Rozdělání ohně je však v tomto případě za hranou.

Táboření, což je souhrn činností umožňujících pobyt v přírodě (výstavba obydlí a sociálního zařízení, příprava jídla apod.) je povolené pouze na místech vyhrazených k táboření, případně je k němu potřeba souhlas majitele pozemku.

Při nocování i táboření by člověk neměl dělat hluk, vyhazovat odpadky, kácet stromy a ničit rostliny.

Pokud nebyl vyhlášen dočasný zákaz rozdělávání ohně z důvodu velkého sucha, lze si na místech k tomu určených rozdělat otevřený oheň minimálně 50 metrů od lesa. Z lesa je povoleno vynášet na zemi ležící klestí do průměru 7 centimetrů. Než si člověk rozdělá oheň, měl by mít připravený dostatek vody pro jeho následné uhašení. Ideální je udělat si ohniště ve vyhrabaném důlku, k čemuž postačí běžný outdoorový nůž. Je možné také použít veřejné ohniště.

Existuje mnoho způsobů, jak oheň rozdělat, a také mnoho různých pomůcek. Každý by si měl vyzkoušet různé možnosti a najít si takovou, která mu bude nejvíce vyhovovat.

 TIP  Přečtěte si všechny tři díly našeho miniseriálu " Jak rozdělat oheň v přírodě"
- Část první - kdy, kde a jak můžete rozdělávat oheň v přírodě (tento článek)
- Část druhá - rozdělání ohně bez sirek a jak používat firesteel 
- Část třetí - chlupaté dřívko 

Nejjednodušší pomůcky, jako je zapalovač nebo sirky má u sebe obvykle každý, kdo jede tábořit. Může se ale stát, že zapalovač se rozbije nebo mu dojde plyn a sirky zvlhnou nebo je člověk vyškrtá při neúspěšných pokusech o zapálení ohně. Proto je dobré znát nějaké další způsoby, jak vykřesat jiskru. A samozřejmě také vědět, jak pomocí jiskry oheň zapálit.

V následujícím článku vám ukážu jednoduchý způsob, který jsem si oblíbila pro jeho jednoduchost a praktičnost. Není k němu potřeba mít u sebe žádné drahé vybavení, naučí se jej každý a zvládnete ho, i když je trochu vlhko.

Booking.com