Oheň v přírodě – část třetí

Oheň v přírodě -  část 3
Oheň v přírodě - část 3

V minulých dílech seriálu o rozdělávání ohně v přírodě jste se dozvěděli, kde a za jakých podmínek můžete oheň rozdělat a jak jednoduše udělat základ, tedy vytvořit materiál na podpal a vykřesat jiskru.

V následujících řádcích vám přiblížím ještě jeden spolehlivý a jednoduchý způsob, jak zapálit oheň pomocí takzvaného chlupatého dřívka. Pro jeho výrobu potřebujete dobře nabroušený nůž, vhodné dřevo a trochu cviku. Má obrovskou výhodu – pomůže rozdělat oheň od začátku až do pořádných plamenů a nic dalšího nebudete potřebovat.

 TIP  Přečtěte si všechny tři díly našeho miniseriálu " Jak rozdělat oheň v přírodě"
- Část první - kdy, kde a jak můžete rozdělávat oheň v přírodě
- Část druhá - rozdělání ohně bez sirek a jak používat firesteel
- Část třetí - chlupaté dřívko (tento článek)

Z jemných hoblinek můžete vytvořit hnízdo, do kterého vykřešete jiskru. Hrubší hoblinky nahradí třísky. Chlupaté dřívko navíc uděláte i z vlhčího materiálu a hoblinky za pár hodin natolik vyschnou, že s ním oheň snadno zapálíte.

Při hledání dřeva se vyhněte tomu, co leží přímo na zemi, vnitřek může být ztrouchnivělý a byl by k ničemu. Ideální jsou polámané stromy a zlomené větve. Nejvhodnější je smrk, protože má dlouhé jemné měkké dřevo. Lze však použít jakékoliv měkké dřevo. Při řezání dílů vynechte suky, aby se díly dobře štípaly. (Na řezání můžete použít pilku, postačí i pilka na švýcarském noži, ale s dobrým nožem to půjde taky.) Vyberte větve s průměrem, který se svým vybavením dokážete rozštípnout. Suché dřevo mívá praskliny, snažte se je využít. Do praskliny zasuňte čepel nože a pomocí zatloukání špalíkem větev rozštípněte na několik kusů, aby vznikly hrany. Pokud je vlhký kraj, odřízněte ho.

Najděte nebo nařízněte si na špalíku rovnou linii podél hrany a vyřezávejte plynulými tahy tenké hoblinky tak, aby hoblinky zůstávaly na špalíku a tvořily hnízdo. Stále udržujte nakláněním hranu, abyste nevytvořili ploché místo, ze kterého by už hoblinky nešly vyřezat. Aby se hoblinky hezky kudrnily a byly dostatečně jemné, je potřeba nůž stále držet špičkou nahoru. Chlupaté dřívko se vám bude vyřezávat lépe, když si špalík zapřete o hrudník nebo o zem. Čím více chlupatých dřívek (hnízd), tím větší šance, že oheň rozděláte.

Do připraveného hnízda udělejte jiskru z firesteelu, případně hnízdo podpalte zapalovačem nebo sirkami (záleží na tom, co máte s sebou) a pak už jen přikládejte třísky a polínka.

Oheň nikdy nenechávejte bez dozoru a před odchodem ho dobře uhaste.

Booking.com