5 tipů jak vybrat dovolenou

5 tipů jak vybrat dovolenou
5 tipů jak vybrat dovolenou

I když to zatím za okny moc nevypadá, letní sezóna se kvapem blíží a proto je nejvyšší čas na výběr dovolené snů. Pokud ještě vůbec netušíte, jak a kam se letos svým odpočinkem vydáte, pojďte se alespoň dozvědět, jak za své peníze získat tu nejlepší dovolenou, ze které budete čerpat pozitivní energii ještě dlouho po návratu domů. Díky těmto radám na sebe jistě inspirace nenechá dlouho čekat!

1. S cestovkou nebo po vlastní ose?

Obě volby mají jak své výhody, tak i nevýhody. Cestování po vlastní ose bývá zpravidla levnější a méně omezující v tom smyslu, že když se rozhodnete zůstat déle nebo třeba přestěhovat do jiného hotelu, je to jen na vás. Není to však pro každého. Spoléhat se musíte sami na sebe při jakémkoliv problému, ale také při plánování cesty, zajištění ubytování, stravy a dopravy. 

Pokud vám však vyhovuje spíše jistota a plný servis, bude vhodnou volbou cestovní kancelář. I to má však svá úskalí. Cestovky často až příliš nadhodnocují jak své služby, tak ubytování. Je dobré si však tyto informace raději ověřit v recenzích a diskuzích. Při hledání vhodného poskytovatele využijte srovnání cestovních agentur na internetu. Dostane se vám tak nejlepších služeb i ceny. Projít si můžete také dostupné recenze od spokojených či nespokojených zákazníků, které vám řeknou nejvíce. Například cestovní agenturu Invia recenze většinou vychvalují.

2. Rozpočet a očekávání 

Před výběrem je dobré si taky ujasnit, kolik chcete za dovolenou zaplatit. Možností je nespočet a každý od dovolené očekává něco jiného. Pokud jste dobrodruh, určitě budete cestovat na vlastní pěst a takzvaně „lowcost“. Letenky se již dnes dají sehnat za pár korun a ubytování klidně i zdarma. Stačí využít třeba specializované sociální sítě, které sdružují cestovatele, a u některého z nich se ubytovat. 

Jste-li spíš člověk, co si na dovolené potrpí na určitý komfort, ubytujte se v hotelu, a zájezd naplánujte nejlépe s pomocí solidní cestovní kanceláře či agentury, která vám zajistí kromě pěkného hotelu také prvotřídní služby. Určitě také oceníte nabídku all inclusive a další nadstandardní služby.

3. Nespoléhejte se na hvězdičky, ale na recenze

Při výběru hotelu dejte spíše na recenze a komentáře v diskuzích od skutečných lidí, kteří již dané ubytování navštívili. Pětihvězdičkový hotel v některých zemích může být úplně někde jinde, než pětihvězdičkový hotel u nás, proto berte tuto informaci spíše jako orientační. 

To samé platí i pro služby jako je all inclusive nebo ultra all inclusive. Zjistěte si, co všechno si v daném hotelu můžete během dne při využití těchto služeb dopřát.

4. S předstihem nebo na poslední chvíli?

Výběr mezi first minute a last minute opět závisí jen na vašich preferencích. Zájezdy na poslední chvíli oceníte tehdy, kdy striktně netrváte na určité destinaci nebo ubytování, ale rádi byste spíše něco ušetřili. Nabídka last minute ale bývá dost omezená, vhodná spíš pro cestování v páru z důvodu nedostatečné kapacity sedadel v letadle a nabízí se pouze to, co „zbylo“.

5. Tentokrát mimo sezónu

Pokud nejste limitováni nařízenou dovolenou v zaměstnání nebo prázdninami dětí ve škole, určitě vyrazte mimo sezónu. Mnohem více si užijte místa, která jsou v sezóně narvaná turisty. Kromě toho některé tropické destinace jsou jako stvořené na cestování mimo sezónu a v tento čas si je užijete více, hlavně kvůli příznivějšímu klimatu. 

Další nespornou výhodou cestování od podzimu do jara jsou také nižší ceny letenek i celých zájezdů.

Booking.com