Cayes - bohatství korálových ostrovů

Cayes (Belize)
Cayes (Belize)

Jednou z nejkrásnějších věcí, kterou se Belize může pochlubit, je korálový útes u jeho pobřeží Karibského moře. Po australském Velké bradlovém útesu, je to druhý největší korálový útes na světě. Tato útesová bariéra, procházející podél celého belizského pobřeží, dala ve svých mělkých a teplých vodách vzniknout množství ostrůvků zvaných cayes. Nachází se jich tady na 200, ale jen některé z nich jsou obydlené.

Cayes (Belize)

Nejčastěji sem návštěvníci jezdí za potápěním. Podmořský svět v této části Karibiku je jedním z nejskvělejších na světě. Nachází se tady jediné tři korálové atoly na Západní polokouli, Glover reef, Lighthouse reef a Turneffe Islands. Další provozovanou aktivitou jsou lodní výlety. Můžete provozovat i mnoho jiných mořských sportů, vybavení se dá půjčit v mnoha půjčovnách. Kromě podvodního světa stojí za to i ten pozemní. Můžete vyjet na výlety za pozorování fauny i flóry. K nejoblíbenějším patří pozorování ptáků v mangrovníkových porostech.

Pelikán v Belize

Jedním z nejoblíbenějších ostrůvků v belizském bariérovém útesu je Caye Caulker. Nachází asi 32 kilometrů na sever od Belize City a 24 kilometrů jižně od Ambergris Caye. Žije tady kolem 1.300 obyvatel. Ostrov měří od jihu na sever 8.2 kilometru. Nejužší místo dosahuje pouhých 600 metrů. Většinu jeho pobřeží pokrývají mangrovníky. Caye Caulker jsou dnes už vlastně ostrovy dva. Roku 1961 hurikán Hattie, který tají zničil Belize City, rozpůlil ostrov na dvě části. Trhlina mezi oběma částmi se nazývá Split (trhlina). Severní část je dost nepříliš přístupná. Pro pobyt je Caulker výhodnější než Ambergris, je tady o něco levněji.

Cayes (Belize)

Největším z belizských ostrovů je Ambergris Caye. Leží 58 kilometrů severně od Belize, těsně u mexické pevniny. Je častým cílem návštěvníků ze zájezdů v Mexiku. Na délku dosahuje 40 kilometrů a jeho hlavním městem je San Pedro, kde žije většina z asi 2000 obyvatel ostrova. San Pedro, kdysi malá rybářská vesnice, je dnes hlavní belizskou turistickou destinací. Z obou ostrovů můžete vyrážet na prohlídku dalších lokalit. Mezi nejoblíbenější destinace patří Blue Hole, oko o průměru 90 metrů, které je jedinečným jeskynní systémem. Další je třeba atol Half Moon Caye, který je součástí Lighthouse reef. Jde o malý ostrov, který je zároveň chráněnou ptačí rezervací.

Booking.com