Kudy kam - Belize City

Belize City (Belize)
Belize City (Belize)

Belize City není město, které by samo o sobě stálo za návštěvu, avšak při cestě přes Belize jím pravděpodobně budete muset projet. Pokud nemusíte přenocovat, tak v podstatě není proč se zde zdržovat. I když svérázný kolorit tohoto vesnického „City“ možná na druhou stranu za shlédnutí stojí.

Ubytování v Belize City

V Belize City není příliš velká konkurence hotelů a tak si nemůžete příliš vybírat. Pokud vás zajímají hotely levné, ale přitom relativně slušné a bezpečné, je výběr ještě menší. My jsme se při hledání laciného ubytování vydali na ulici North Front St., kde podle LP měly být tři levnější hotely vedle sebe. Bohužel jeden (Mira Rio Hotel) byl zavřený zřejmě již delší dobu a po druhém (asi Bon Adventure Hotel) zbyly jen základy. Třetí hotel North Front Street Guest House byl naštěstí otevřen.

Belize City (Belize)

North Front Street Guest House - cena dvoulůžkového pokoje je 28BZ$ (14$), ale úroveň ubytování je hodně nízká. Byl to vlastně asi ten nejhorší hotel, ve kterém jsme na naší cestě (Mexiko, Guatemala, Belize) spali. Bohužel, jak již bylo řečeno, nechcete-li platit desítky dolarů, moc si v tomto městě nevyberete. Hotel má jen okolo deseti pokojů a tak se rychle zaplní. Sociální zařízení na pokoji není, pouze v suterénu budovy se nachází po dvou umyvadlech, sprchách a WC. Nutno říci, že sociální zařízení je celkem slušné a udržované. Pokoje jsou maličké, stěny jsou s prken a škvírami vidíte přes půl hotelu. Široká mezera mezi koncem stěny a stropem stavitele nevzrušovala vůbec, ale možná je to náhrada za chybějící okno. Díky slabému opláštění pokoje i celého hotelu máte pocit, že spíte uprostřed ulice, silnější chrápání je slyšet přes několik pokojů a podlahou vidíte do suterénu. Hotel musíte opustit do 10:00, protože tou dobou přijíždějí lodě z ostrovů a autobus z Guatemaly. Nemůžu srovnávat s jinými hotely v Belize City, ale za tuto cenu asi nic lepšího neseženete. Svědčí o tom fakt, že v dobu naší návštěvy zde pobývali Japonci, Američané i Britové. Zkrátka žádný luxus a pohodlí, ale dá se to vydržet.

Belize City (Belize)

Doprava v Belize City

Město rozděluje řeka Haulover Creek, která končí v přístavu a vlévá se zde do Karibského moře. Přes řeku vede zvedací most Swing Bridge, který je vlastně takovým centrem města.

Městská doprava

Z/na letiště: taxi z letiště by mělo stát cca 15$.

Meziměstská doprava

Autobusy: Všechny autobusy odjíždí z terminálu Novelo’s na West Collet Canal (do roku 2002 mívala každá společnost vlastní odjezdová místa, teď už by mělo všechno jezdit z jednoho). Autobusy do Flores v Guatemale jezdí od přístaviště nedaleko Swing bridge. Orange Walk: 94km, 2h, cca 7BZ$ Corozal: 155km, 3h, cca 9BZ$ Dangriga: 170km, 3-4h, cca 11BZ$ Punta Gorda: 339km, 8h, 23BZ$ Loď: Z Belize City je dobré spojení na ostrovy, na Caye Caulker, Ambergris Caye a Caye Chapel. Přístaviště je hned vedle Swing Bridge. Caye Caulker 15BZ$ (pokud se zároveň koupí i zpáteční, tak je prý o 5BZ$ levnější)

Belize City (Belize)

Zajímavosti v Belize City

K vidění zde v podstatě není moc co. Celé město stihnete obhlédnout za dvě hodinky. Nejzajímavější památkou asi bude St. John’s Cathedral, nejstarší anglikánský kostel Střední Ameriky. Government House z roku 1814, bývalá rezidence guvernéra je dnes muzeum. Otevřeno po-pá, vstupné 5$. Bliss Institute je domovem kulturních institucí. Anglický baron Bliss odkázal obyvatelům Belize své obrovské jmění, ze kterého bylo financováno mnoho veřejně prospěšných projektů. Námořní muzeum má vcelku zajímavou expozici o moři, lodích a rybolovu. Otevřeno denně, vstupné 4$.

Booking.com