Belize - Zeměpis a podnebí

Belize
Belize

Belize je nevelká země ležící na poloostrově Yucatán na pobřeží Karibského moře sousedící s Mexikem a Guatemalou. Země je to opravdu malá, délka hranic dosahuje 516 km a délka pobřeží je 386 km.

V severní polovině země až po řeku Belize převažuje tropická nížina s četnými bažinami. Většina pobřeží je lemována hustými mangrovníky. Na jihu země se tyčí Mayské pohoří, jehož nejvyšší horou je Victoria Peak, která dosahuje výšky 1122 metrů nad mořem. Nejdelší řekou je se svými 225 km Hondo, které v Belize pramení a protéká severem země.

U pobřeží se nachází nesčetné ostrovy a řetěz korálových ostrovů a útesů. Bariérový útes o délce 30 km je druhým nejdelším na světě, po australském Velkém bradlovém útesy. Pro svou nádheru jsou tato místa vyhledávána potápěči a údajně jsou zde jedny z nejkrásnějších potápěčských scenérií na světě. Největším z belizských ostrovů je Ambergris Caye.

Zhruba polovinu země pokrývají bohužel rychle ubývající tropické lesy a v závětrných oblastech na jihu se rozprostírá savana s řídkými lesy. Kromě překrásného podvodního světa zde najdeme také velkou řadu zajímavých a dnes již vzácných suchozemských tvorů. Mezi nejzajímavější jistě patří jaguár, puma, krokodýl, prase pekari nebo pták tukan. Najdeme tady také kromě mnoha dalších různých druhů ptáků i papoušky ara. Řada těchto tvorů je jako symboly země vyobrazena na bankovkách a poštovních známkách.

Mapa Belize

Podnebí v Belize

Podnebí je zde typicky tropické, což znamená horko a vlhko po celý rok. Období dešťů trvá zpravidla od června do listopadu. Za rok zde spadne necelých 2000 mm srážek. V lednu se pohybují průměrné teploty okolo 23°C v červenci přesahují 27°C. Pobřeží je často sužováno hurikány a jeden z nejničivějších přišel v roce 1961, kdy bylo téměř zničeno Belize City. Vážné následky měl i hurikán v roce 1978, v roce 2000 a 2001 zase udeřily hurikány Keith a Iris.

Mapa Belize
.

  Booking.com