Belize City - prťavé velkoměsto

Belize City (Belize)
Belize City (Belize)

Belize City je jednoho z nemnoha měst, které se v tomto státě nacházejí a jak napovídá název, je v Belize městem největším. Ačkoliv není městem hlavním, sídlí v něm řada důležitých státních orgánů, společností a několik bank. Belize je stát malý, žije v něm málo obyvatel a tak i největší město je ve srovnání s okolním světem malé, skoro prťavé. Několik set kilometrů na sever, v sousedním Mexiku je taky jedno město zvané „City“ a tak turista přijíždějící do belizského City může trpět pokřivenými představami, co jej zde čeká.

Zahoďte jakékoliv představy, toto město vás zcela jistě neohromí, ale je dosti pravděpodobné, že vás velmi překvapí. Jako správný turista si při příjezdu do města nalistujte ve svém průvodci plánek města a kochejte se pohledem z okna autobusu. Asi po pěti minutách jízdy městem, kdy si budete myslet, že jste ještě daleko na předměstí autobus zabočí do úzké uličky a k překvapení turistů, kteří jsou zde poprvé přistane u perónku na malém autobusovém nádraží.

Anglikánský kostel Sv. Johna v Belize City (Belize)

Když jsme na nádraží přijížděli my, bylo zrovna po dešti a nádraží bylo plné vody. Nádražní halu překonáte sedmi plavými kroky a jste na ulici. Ta nese název Mosul St. a napojuje se na Orange St. Po té se vydejte směrem na východ než dojdete na Albert St. Minete několik ulic a cesta vám bude trvat jen pár minut. Za Albert St. se nachází ještě ulice Regent St. a tyto dvě ulice si zapamatujte, protože tvoří střed města. Pokud čekáte bulváry, výstavní „street“ s mrakodrapy a obchodními domy tak jste měli zvolit jiný stát. Tyto ulice nejsou široké a nejsou zdaleka výstavní, ale jsou naprosto obyčejné a omšelé.

Pokud se vydáte Albert St. na jih dojdete k anglikánské katedrále Sv. Johna, postavené roku 1812. Tento kostel, místními nazýván katedrála, je nejstarší anglikánskou církevní stavbou ve Střední Americe. Není sice příliš udržovaný a působí otřískaným dojmem, ale má své kouzlo. Když za kostelem zabočíte doleva dostanete se na již zmiňovanou ulici Regent St., po které se vracíte zpět do centra města. Na konci se ulice Regent St. a Albert St. sbíhají a je zde most přes řeku.

Most Swing Bridge v centru Belize City (Belize)

Most má název Swing Bridge a je to spíše můstek a řeka je spíše říčka nesoucí jméno Haulover Creek. Říčka je ramenem řeky Belize. Kolem tohoto mostu je vlastně soustředěno centrum města. Při pohledu z mostu vpravo uvidíte malé přístaviště rybářských a výletních lodí a řeka se asi po 200 metrech vlévá do moře. Za mostem se dejte doprava a můžete obejít výběžek pevniny, kde se kromě přístavního mola také nacházejí vládní budovy, lepší hotely a vilová čtvrť s řadou zahraničních ambasád. Procházkou se vrátíte zpět k mostu a máte prohlídku za sebou. Opravdu za dvě hodiny se dá v tomto městě spatřit vše podstatné.

Zastavme se ještě na chvíli u mostu Swing Bridge. Byl vyroben v Liverpoolu a je prý jediným dosud používaným mostem tohoto druhu. Dvakrát denně, ráno v 5:30 a odpoledne 17:30, je most ruční obsluhou zvedán aby mohly proplout lodě.

V celém Belize žije 250 tisíc obyvatel, z toho 80 tisíc v Belize City. Město vzniklo na skládce odpadu na místě původní mayské rybářské vesnice. Jak už bylo zmíněno, Belize City již není hlavním městem země. Pobřeží je tady často sužováno hurikány a roku 1961 hurikán Hattie město téměř zničil. Hlavní město pak bylo přemístěno do nevelkého vnitrozemského Belmopanu. Belize City však zůstalo i nadále nejdůležitějším městem státu.

Centrum Belize City a směsice zpravidla obstarožních vozů (Belize)

Přestože Belize City je všechno ostatní, jen ne „City“ stojí určitě za návštěvu. Pravděpodobně se mu při průjezdu zemí sice stejně nevyhnete, ale každopádně bez něj by váš dojem z Belize nebyl úplný. Nemůže sice návštěvníkům nabídnout skoro žádné historické památky, ale přesto je cílem řady turistů, pro které je však jen přestupním místem pro cestu na korálové ostrovy v Karibském moři.

  Booking.com