9 tipů, jak si užít dovolenou ve španělském Alicante

Alicante (Autonomní společenství Valencie – Španělsko)
Alicante (Autonomní společenství Valencie – Španělsko)

Přístavní město Alicante leží na východním pobřeží Španělska v regionu Valencie. Na své si zde přijdou milovníci historie, dlouhých písečných pláží a průzračného moře, přírodních krás, dobrého jídla i bujarého nočního života. Atraktivitu tohoto místa podtrhuje příjemné počasí po celý rok.

1. Vystoupejte na hrad a prohlédněte si vše z výšky

Dominantu města tvoří hora Benacantil. Na jejím vrcholu leží pozůstatky hradu Santa Bárbara z 9. století. Z nejvyššího místa se otevírá panoramatický výhled na celé město a okolní hory a moře. Prohlédnout si zde můžete také expozici nálezů z různých období. K hradu se dostanete pěšky a za vstup se neplatí. Můžete využít také výtah k hlavnímu vchodu z ulice Carrer de Jovellanos. Otevírací doba hradu je každý den od 10:00 do 22:00 hodin.

2. Brouzdejte uličkami

Přímo pod hradem se rozprostírají spletité uličky čtvrti Santa Cruz s malovanými domky a spoustou květin. Jde o nejstarší část Alicante.

Centrum města tvoří rušné i klidné ulice, kde můžete obdivovat krásnou architekturu a zajímavou vegetaci, nakupovat nebo posedět u kávy. Nechybí ani hřiště pro děti.

Jedním z nejhezčích míst je Plaza Gabriel Miró s kašnou a velkolepým stoletým fíkusem.

Určitě si zajděte také do pěší zóny Calle San Francisco přezdívané houbová ulice, kterou zdobí malé i velké houby jako ze světa fantazie.

3. Projděte si promenádu a přístav

Explanada de España spojuje město s pláží Postiguet. Promenáda vede okolo přístavu a už od padesátých let zdobí město svou originální mramorovou dlažbou připomínající vlny. Můžete si zde odpočinout na lavičce ve stínu palem a nakoupit suvenýry ve stáncích.

Kolem přístavu vede užší pěší promenáda Passeig dels Mátris de la Libertat. Z ní se můžete vydat na vyhlídkové molo.

4. Odpočiňte si na pláži

Na hlavní alicantskou pláž Postiguet s jemným zlatavým pískem je to z centra co by kamenem dohodil. Vstup do vody je pozvolný a moře čisté a klidné. Dají se zde půjčit lehátka se slunečníky. Podél pláže se vlní promenáda s kavárnami a restauracemi.

Asi pět kilometrů východně od centra leží jedna z nejdelších pláží ve Španělsku Playa de San Juan. Bohatá nabídka služeb a aktivit z ní dělá ideální místo pro strávení celého dne u moře.
Je dostupná pohodlně tramvají linkami L1 a L3 na severní část a linkami L4 a L5 na jižní část pláže.

Méně navštěvovaná je Playa de la Almadraba. Jako jediná v okolí je situovaná západním směrem, takže si na ní nejlépe vychutnáte večerní oblohu. Vstup do moře je pozvolný a částečně kamenitý.

Z centra sem jezdí autobus 22.

Rada: Pokud si v Alicante chcete užít hlavně koupání, naplánujte si cestu až na léto. Počasí je zde sice hezké celoročně, ale od října do května je voda studená.

5. Nakupujte s místními

V historické budově centrální tržnice Mercado Central z počátku 20. století zažijete pravou atmosféru jihoevropských trhů. Prodejci zde nabízejí ovoce, zeleninu, ryby a mořské plody, maso či koření. Tržnice je otevřená od pondělí do soboty od 7:00 do 14:30.

6. Vychutnejte si středomořskou kuchyni a víno

Čerstvé ryby, mořské plody a zelenina, to jsou základní suroviny pro přípravu velkého množství různých místních lahodných pokrmů. Typickou španělskou specialitou je paella, která se zde připravuje na tisíc způsobů.

Španělsko je největší vinařskou oblastí Evropy. Vyniká zejména červenými víny – Tempranillo, Syrah, Merlot a Malbec. Z bílých vín jsou vyhlášené hlavně odrůdy Viura a Savignon Blanc.

7. Poznejte Alicante v noci

Bary, diskotéky, živá hudba, noční kluby, plážové kluby, ale i posezení u restaurací přímo v ulicích – Španělsko žije i po setmění. Nechte se pohltit jeho rušnou noční atmosférou.

8. Vydejte se na plavbu

Nedaleko pobřeží Alicante leží ostrůvek Tabarca. Má necelé dva kilometry na délku a maximálně 400 metrů na šířku. Žije na něm okolo šedesáti obyvatel, jedná se o nejmenší obydlený španělský ostrov. Má převážně skalnaté členité pobřeží. Ve vesničce s romantickými uličkami najdete malé restaurace.

Na ostrov se z Alicante dostanete katamaránem z hlavního osobního přístavu a během plavby se můžete kochat výhledem na pobřeží. Plavba trvá hodinu.

Zpáteční lístek je vhodné pořídit předem na stránkách https://www.civitatis.com/en/alicante/tabarca-island-ferry/ kde se dozvíte všechny potřebné informace.

9. Udělejte si výlet do Benidormu

Necelých 40 kilometrů od Alicante leží moderní město Benidorm, které díky mrakodrapům připomíná newyorský Manhattan. Rezort je proslulý dvěma velkými písečnými plážemi a velkým množstvím restaurací, barů a diskoték. Najdete zde také dva zábavní parky, palmovou promenádu a starou rybářskou vesničku.

Z Alicante se do Benidormu dostanete tramvají (linka L1). Cesta bez přestupu trvá přibližně hodinu. Po městě se můžete dopravovat městskými autobusy, ale dá se projít i pěšky.

Booking.com