Belize – vítejte v karibském ráji korálových ostrovů
O této zemi většina lidí možná dosud ještě ani neslyšela, o něco známější je snad pod svým bývalým názvem Britský Honduras. Tato maličká země ležící na poloostrově Yucatán na pobřeží Karibiku je originální anglicky hovořící enklávou v jinak španělské Střední Americe. Belizané jsou svéráznou směsicí potomků někdejších anglických pirátů, afrických otroků a původního domorodého obyvatelstva.
Překrásná příroda je asi největší devizou této tropické země (jiné ostatně snad ani nemá). Tropická fauna a flóra láká každým rokem do této země řadu návštěvníků, i když masové turistice se jí na rozdíl od jiných karibských rájů zatím daří vyhnout. Většina turistů však míří na korálové ostrovy v Karibském moři zvané cayes (kís). Ty jsou pro naprostou většinu turistů největším lákadlem a jsou přímo rájem pro potápěče. Zdejší pásmo korálových útesů je po australském Velkém bradlovém útesu druhým největším na světě a zdejší podvodní scenérie jsou prý považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Z ostrovů jsou jednoznačně nejoblíbenější Caye Caulker a Caye Ambergris.
Kromě plavání, šnorchlování, potápění, plachtění či rybaření Belize nabízí i jiné aktivity. Můžete si vyjet do tropických pralesů, kde jsou skryty mayské památky a řada exotických živočichů. Nejzajímavějšími mayskými památkami je Lamanai nebo zříceniny Altun Ha. Nejlepší treky nabízí Mountain Pine Ridge Forest Reserve a Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary. Pozorování ptáků nabízí zejména v migračním období mezi listopadem a květnem Crooked Tree Wildlife Sanctuary.
Pro nás bylo Belize spíš jen krátkou zastávkou na cestě mezi Mexikem a Guatemalou. Původně jsme plánovali pobýt tady déle, ale vzhledem ke špatnému počasí, které nás tady zastihlo, jsme podrobnější prozkoumání této země odložili na jindy. Pro cestu na malé loďce bylo moře dost rozbouřené a mohlo se to v dalších dnech ještě zhoršit. Tropický ráj v ponuře šedivém nepřetržitě deštivém počasí zas tak uchvacující není.
Přejezd z Mexika do Belize byl ovšem mírným šokem. Je to země naprosto odlišná od svých sousedů, liší se nejen jazykem, ale především mentalitou obyvatel, kulturou i trochu odlišným typem krajiny. Jako bychom se najednou ocitli na jiném kontinentu, černoši s dredy v rytmu reggae pokuřující v klidu trávu jsou v pohodě a „happy“. Mluví se tady sice anglicky, ale jejich zpěvavý kreolský přízvuk dá zabrat i rodilým angličtinářům.
Svérázné jsou ale i dějiny země. Belize, stejně jako celý poloostrov Yucatán, bylo součástí staré mayské civilizace, ale Španělé o jeho území při dobývání Střední Ameriky neměli velký zájem, jelikož zde nebylo žádné zjevné bohatství a nepřístupné pobřeží bylo pro přistávání lodí nebezpečné. Pobřeží kryté nebezpečnou hradbou útesů se stalo v 17. století útočištěm anglických pirátů jejichž kořistí se stávaly bohatě naložené španělské galeony. Z pirátů se postupem času stali obchodníci, kteří začali obchodovat se zdejším přírodním bohatství, především těžbou mahagonového dřeva. Pro práci sem byli přiváženi otroci z Afriky, jejichž potomci dnes tvoří jednu z nejpočetnějších skupin obyvatelstva. Země se pak stala britskou kolonií jménem Britský Honduras. Nezávislost dostala roku 1981 a jak se na svérázné Belize sluší, v podstatě téměř proti své vůli. Zůstali alespoň členem Commonwealthu a na belizském dolaru je vyobrazena britská královna Alžběta.
Cestování je v Belize trochu náročnější, zejména z důvodu poměrně špatné infrastruktury. Mnoho cest není potaženo asfaltem a nabídka ubytování taky není vždy příliš dobrá. Pro nezávislé cestovatele, kteří nemilují hordy turistů je však Belize dobrou volbou. Ostrovy nejsou příliš přecpané a mayské památky tu budete mít téměř jen pro sebe. Ceny jsou zde ale vzhledem k nabízené kvalitě a ve srovnání se sousedy nepřiměřeně vysoké. Přesto je však Belize pro svou naprostou originalitu jednou z těch zemí, na které opravdu nezapomenete.
Irena Hrušková | 1.1.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
23,9°C
|
Předpověď počasí |