Jak vybrat cestovní agenturu

Polynésie
Polynésie

Vánoce jsou před námi a většina lidí nemá čas ani chuť přemýšlet o dovolené.  Sotva ale vánoční shon opadne a nad vánočním cukrovím budete probírat plány na příští rok, určitě se ve vzduchu objeví téma dovolené. Proto vám dnes přinášíme tento obsáhlejší návod, jak dobře vybrat dovolenou a na co si dát pozor.

Jsme internetový cestovatelský magazín, a tak se zaměříme na cestovní agentury, které umožňují na svých stránkách srovnat zájezdy různých cestovních kanceláří. Tato služba vám určitě usnadní výběr vaší dovolené. K tomu se však dostaneme až za chvíli. Tento návod jsme vám připravili tak, abyste logicky postupovali krok za krokem a postupně si zodpověděli otázky důležité pro výběr dovolené.

Víte, co očekáváte od dovolené?

Výběr dovolené je oblíbeným tématem rodinných hovorů a skoro by se dalo říci, že se jedná o rodinný brainstorming. V určitém momentu je však vhodné vložit do vymýšlení kreativních nápadů trochu analytického myšlení a říct si, co od dovolené očekáváte. Chcete ležet celou dobu jen na pláži a mít zajištěný přísun drinků díky programu All Inclusive? Nebo si během deseti dnů na pláž párkrát odskočíte vykoupat se a většinu času strávíte objevováním zajímavých míst v okolí? Budete objevovat okolí pěšky, na kole, na motorce anebo budete potřebovat v blízkosti půjčovnu aut? Od hotelu očekáváte jenom snídani a každý den si chcete vyrazit někam na oběd či večeři? Pak asi nebude vhodné zvolit osamocený hotel mezi mořem a egyptskou pouští. Neposedy, kteří se na pláži začnou nudit po třiceti minutách, asi pobytová dovolená ani nenapadne a budou jistě přemýšlet o poznávacím zájezdu. Limitujícím faktorem může být i doprava a doba strávená na cestě. Pokud se můžete z práce urvat jen na týden, nejvhodnější varianta zřejmě nebude pobyt v resortu na Filipínách, kdy v letadle a na letištích strávíte 2 x 30 hodin. Dobrá cestovní agentura vás na tyto potencionální problémy jistě upozorní. Variant dovolené mohou být samozřejmě stovky, ale zpravidla největší problém bývá domluvit se v rodině, protože očekávání každého člena domácnosti mohou být odlišné. Takže slaďte své představy se svými blízkými, kteří vás budou doprovázet! Protože není důležité, kam jedete, ale s kým…

Jaký bude Váš rozpočet?

Peníze by v prioritách člověka neměly být na prvním místě, ale bez nich se cestuje poměrně těžko. Stanovte si částku, kterou jste ochotni zaplatit za dovolenou a zkuste si připravit orientační rozpočet. Nezapomínejte, že i když je zájezd All Inclusive, budete s sebou potřebovat nějaký obnos peněz. Možná budete chtít vyrazit na nějaký organizovaný výlet, nebo si dát kafe či večeři mimo resort. Ceny v Egyptě a například v Itálii se budou lišit a je dobré mít rezervu. Zjistěte si na internetu cenovou hladinu v jednotlivých zemích i místech, kde budete pobývat. V místním baru v italském Mestre dáte za espresso 1 EUR, o cca 7 km dál, na Náměstí sv. Marka v Benátkách zaplatíte 7 EUR. Pokud toužíte po dovolené v pětihvězdičkovém hotelu, dáte do toho všechny své úspory a odjíždíte s pár dolary v kapse, zažijete asi šok. Každé kafe, kola či večeře v takovém hotelu je desetinásobně dražší, než kolik zaplatíte v krámě na ulici. Také nezapomeňte na náklady za dopravu, parkování na letišti, vstupní vízum do země (např. Egypt) anebo za očkovací vakcíny.

Zkuste využít akčních nabídek

Pokud už máte jasno, kam chcete vyrazit, co tam chcete dělat a kolik peněz můžete utratit, začněte pátrat po nejlepší nabídce. Pro ty, co plánování baví a připravují dovolenou tři čtvrtě roku dopředu, budou vhodné nabídky First Minute. S vysokou pravděpodobností si budete moci vybrat z hromady zájezdů, které cestovky teprve začínají nabízet na příští sezónu a poskytují slevy na podporu prodejů. Na opačné straně jsou „drsňáci“, kteří se sbalí, přijedou na letiště a u kiosku cestovní kanceláře si koupí zájezd Last Minute na nejbližší let. Toto je samozřejmě extrém, ale pokud jste v plánování a svých požadavcích flexibilní, můžete pár dní před odjezdem narazit na velmi výhodnou nabídku.

Není lepší vyrazit na dovolenou mimo hlavní sezónu?

Pokud nejste limitovaní celozávodní dovolenou, kterou vyhlašuje firma, kde pracujete, či prázdninami svých dětí, vypravte se na dovolenou mimo sezónu. Pobyt u Jadranu v Itálii vás vyjde v červnu o poznání levněji než v plné sezóně v srpnu, kdy má dovolenou celá země. Pokud není koupání v moři vaší prioritou, tak do řady jižních zemí je rozumnější vyrazit v květnu a užít si poznávací dovolené v příjemném klimatu.

Cestovní kancelář nebo cestovní agentura?

Předpokládám, že naši čtenáři znají rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou. Jen pro formu krátce připomenu, že cestovní kancelář zájezdy organizuje a ze zákona musí být pojištěná, aby v případě krachu bylo možné zajistit klientům návrat domů. Cestovní agentura je obchodník, který prodává zájezdy různých cestovních kanceláří, ale zájezdy sám neorganizuje. Jakou zvolit strategii rozhodování ponechám na vás.

Velké cestovní agentury typu Invia.cz, Dovolena.cz využívají pro prodeje internetové srovnávače zájezdů. Klient si může na základě parametrů vybrat z nabídky desítek cestovních kanceláří, které nabízejí zájezdy do stejné lokality. V posledních letech srovnávače do své nabídky zařazují i nabídky zahraničních cestovek, a zvláště německé a rakouské cestovky mnohdy nabízejí lepší servis. Jak je patrno z předchozího odstavce, cestovní agentura pouze zprostředkovává prodej. Samotný zájezd zajišťuje cestovní kancelář, takže pokud si vyberete německého operátora, pravděpodobně nebude mluvit česky. Takže zahraniční cestovky volte jen když vládnete angličtinou nebo němčinou. Výjimkou jsou Slováci, tam se určitě domluvíte.

Kterou cestovní agenturu vybrat?

Výběr nejlepší cestovní agentury může být zatížený subjektivním názorem, ale do následujícího přehledu jsme se snažili vybrat ty nejvýznamnější, které operují na českém trhu.

Invia.cz

Invia.cz je asi nejznámější českou cestovní agenturou. Mají spoustu „kamenných“ poboček po celé ČR, takže je to firma vhodná i lidi dávající přednost osobnímu setkání před elektronickou komunikací. Invia.cz je na trhu od roku 2002 a v současnosti nabízí impozantní množství zájezdů. Firma zastupuje přes 340 cestovních kanceláří a v nabídce má přes 7 mil. zájezdů.

Dovolená.cz

Dalším významným hráčem na českém trhu je agentura Dovolená.cz. Je to další projekt Radima Jančury, který proslul svým žlutým dopravním impériem RegioJet a Student Agency. Dovolená.cz má v nabídce i řadu zájezdů od zahraničních cestovek. Výhodou může být provázání s dopravní firmou a jako bonus můžete získat zdarma dopravu na letiště nebo parkování na letišti.

TravelPortal.cz

TravelPortal.cz je na trhu od roku 2007 a v nabídce má přes 4 mil. zájezdů od skoro stovky cestovních kanceláří. Recenze hodnotí firmu a jejich web za uživatelsky velmi přívětivou. Mnohé potěší live podpora na chatu, která vám nabídne pomoc, když vyhledáváte na jejich stránce. Na rozdíl od Invia.cz ovšem negarantuje vrácení peněz při krachu cestovní kanceláře. Potěšit vás může i 22 kamenných poboček v České republice.

Zájezdy.cz

Cestovní agentura Zájezdy.cz byla založena v roce 2003 a v současné době zastupuje okolo 180 cestovních kanceláří.  Mají jen 4 kamenné pobočky, a tak se jedná především o on-line prodejce. Možná díky tomu mají velmi kvalitní vyhledávání včetně filtrování takových detailů jako je vzdálenost od pláže, či velikost pokoje. Jejich podpora pracuje od 8 do 20 hodin, proto můžete v klidu vybírat i v podvečer doma. Potěší i garance odjezdu na dovolenou, tzn. když cestovní kancelář zkrachuje, dostanete peníze do 30-ti dnů zpět.

Sdovolená.cz

Sdovolená.cz není cestovní agentura, ale web patřící do stáje technologického impéria Seznam.cz. Stejně jako na portálu Zboží.cz zde nic nekoupíte, ale můžete si vybrat tu nejzajímavější nabídku zájezdu. Sdovolená.cz vás propojí s konkrétní cestovní kanceláří, se kterou si již dohodnete vše potřebné. Sdovolená.cz patří k nejnavštěvovanějším srovnávačům dovolených u nás.

Tak to byla stručná charakteristika významných cestovních agentur v České republice. Pro kterou se rozhodnete nechám na vás. Pojďme se ještě podívat, na co dalšího si dát pozor při plánování dovolené.

Ověřujte si informace

Když se podíváte do nabídek cestovních kanceláří, tak určitě v žádném katalogu nenajdete komentář, že hotel je starý, špinavý, hnusný, lezou tam švábi a jídlo je blaf, po kterém zezelenáte. Všechny nabídky jsou skvělé, hotely jsou krásné, čisté, romantické a večeři si vyberete z široké nabídky pokrmů z těch nejčerstvějších surovin. Všichni víme, že realita je samozřejmě jiná a je nutné oddělit zrno do plev. Při základním výběru buďte soudní a zvažte, jestli ubytování v pětihvězdičkovém hotelu v Řecku na týden je možné koupit za dvacet tisíc korun včetně letecké dopravy a All Inclusive servisu. Asi sami uznáte, že provozovatel hotelu je buď šejdíř nebo aspirant na Nobelovu cenu za ekonomii.

Když jsem začal cestovat, byl internet v plenkách a kvalitní průvodce jako Lonely Planet bylo možné koupit jen v Praze a to jen ve dvou knihkupectvích. Dnešní internetová doba nám dává obrovské možnosti, jak si vysněný hotel proklepnout a ověřit si, že vás někdo netahá za nos.

Často je nejjednodušší se rozhodovat podle fotek. Ale oficiální fotky mohou být staré nebo příliš vyumělkované. Proto si najděte pomocí vyhledávače fotky ze stejného místa a porovnejte je. Amatérské fotky turisty jsou zpravidla věrohodnější než oficiální foto od profi fotografa, který to, co nenafotí, domaluje ve Photoshopu.

Osobně velmi často využívám Google Maps a šmejdím po satelitních snímcích, abych zjistil, v jakém prostředí hotel stojí. Poučil mě zážitek z pobytu v italském hotelu kategorie Agroturismo, kdy jsem čekal starou italskou vilu zasazenou do panenské přírody. Vila stará byla, ale stála vedle benzínky a strojírenské fabriky. O d té doby jsou mým věrným pomocníkem satelitní mapy.

Komunita cestovatelů a dovolenkářů velmi ráda sdílí své zážitky, a tak si vyhledejte diskusní fóra a recenze, které se týkají místa, kam jedete. Vždycky se najde nějaký škarohlíd, kterému není nic dobré, a tak je potřeba brát recenze s rezervou. Pokud je ovšem většina hodnocení negativních, je to jasná zpráva.

Koupě zájezdu

Máte vybranou destinaci a máte vybraný hotel, tak již můžete nakráčet do cestovky a koupit si zájezd. Předtím si ale zkuste ještě promyslet pár detailů, které při koupi budete pravděpodobně řešit. Jestli kupujete zájezd 9 měsíců před odjezdem, zvažte pojištění storna zájezdu a letenek. Pokud si pojištění storna zakoupíte, důkladně si prostudujte, za jakých podmínek pojišťovna storno uhradí. Zpravidla musíte mít vážný zdravotní problém a argumentace, že se vám tam nakonec jet nechtělo, neobstojí. Pravděpodobně dostanete nabídku na cestovní pojištění. Většinou to nejsou žádné velké sumy, ale ověřte si na internetu, jestli je to cena obvyklá. Také vaše platební karta může mít v balíčku služeb cestovní pojištění. Ale pozor, některé destinace mohou být z pojištění vyloučeny. Pokud polezete po horách, budete se potápět nebo létat na padáku, tak si rovnou objednejte schůzku v pojišťovně. Adrenalinové sporty je potřeba probrat s odborníkem a správně pojistit.

Dalším tématem při koupi zájezdu mohou být fakultativní výlety, které cestovka nabízí. Pokud letíte letadlem, může být od cestovky zajímavým bonusem parkovací voucher na letištní parkoviště.

Závěr

Zcela určitě jsem nepopsal všechna úskalí při výběru dovolené, které vás mohou potkat, ale snad vám tento návod aspoň trochu pomůže. Cílem dovolené je si odpočinout a doplnit síly, proto je lepší věnovat trochu času přípravě a ověřování informací při jejím plánování. Možná se tak vyhnete zklamání a rozčarování po příjezdu na místo pobytu.

Přeji vám pohodové plánování a příjemnou dovolenou.

Booking.com