Za poznáním do Cancale

Cancale v Bretani (Francie)
Cancale v Bretani (Francie)

Francie se poslední dobou stává obvyklou cestovní destinací. Turisté z celého světa navštěvují osvědčená místa a atrakce, jimiž jsou bezesporu zejména pro svou architekturu či historii zajímavá města Paříž, Štrasburk, Bordeaux, St. Tropez a mnohá další. Dále pak také přírodní krásy v čele údolím Loiry, Azurovým pobřežím nebo Champagne-Ardenne proslavené výrobou šampaňského. Avšak i méně známá místa, jako například Cancale, oplývají krásou a čekají na objevení širší veřejností. Cancale je komuna (což je francouzský ekvivalent obce), nacházející se v severozápadní části Francie, v regionu Bretaň. Jednou ze známějších památek, nacházejících se v blízkosti Cancale, je gotický klášterní komplex s opevněním na ostrově Mont st. Michel ve stejnojmenném zálivu.

Ostrov, na němž benediktinský klášter stojí, byl znám a uctíván již starými Kelty. Není divu, vždyť celý ostrov se za odlivu obnažuje a ční z tekutých písků jako hora, což působí skoro magickým dojmem. V 11. století pak klášter sloužil i jako vojenská pevnost a během stoleté války se jej několikrát neúspěšně pokoušeli dobýt Angličané. Zajímavostí pak zůstává fakt, že i dnes za zdmi těchto budov můžeme nalézt mnichy jednoho z francouzských katolických řádů. Samotné Cancale, je malým pětitisícovým rybářským městečkem s mnoha restauracemi připravujícími převážně jídla z mořských plodů. Ne nadarmo je tak městečko nazýváno „městem ústřic“ - vždyť i sám Ludvík XIV. si nechal dovážet svou oblíbenou mořskou specialitu, totiž ústřice, z Cancale až do svého zámku ve Versailles. Cancale je rovněž známo jako rodiště svatořečené sestry Marie od Kříže, zakladatelky Malých sester, jejíž rodný dům je doporučovaným návštěvním místem pro pobožnější příznivce cestování.

V okolí této malé kouzelné obce leží i přístavní město St. Malo s mnoha historickými stavbami, stejně tak jako hradbami obehnané město Dinan. Několik desítek kilometrů západně se pak z moře vynořuje ostrov Ile de Bréhat, známý především svými růžově zbarvenými žulovými skalami a středomořským klimatem, které se tu vytvořilo v důsledku ovlivnění Golfským proudem. Co dodat, i tato zdánlivě neatraktivní část země vín, sýrů a Napoleona Bonaparte nabízí mnohem víc než by si kdo troufnul tvrdit. Avšak ani sebelepší popis nedokáže nahradit vlastní dojmy – nezbývá tak než se vydat na cestu a Cancale navštívit osobně.

Booking.com