Bastia - brána Korsiky

Bastia (Korsika – Francie)
Bastia (Korsika – Francie)

Každý, kdo někdy navštívil Korsiku, si tohle místo nemohl nechat ujít. Bastia, známá jako brána Korsiky, je hned po Ajacciu druhým největším městem na ostrově. Představuje zároveň největší přístav (nachází se velice blízko jak italských, tak francouzských hranic a právě sem přijíždějí a odtud vyplouvají denně třeba i desítky trajektů) a po dlouhou dobu opravdu bývala hlavním městem.

Tvoří domov pro necelých čtyřicet tisíc obyvatel, tedy zhruba jednu desetinu veškerého korsického obyvatelstva. Bastia se sice nepyšní tak dlouhou historií jako například zmiňované Ajaccio, přesto si zde přijdou na své i milovníci historických památek, koneckonců jako všude jinde na Korsice. Po staletí těžila Bastia ze svého strategického umístění, díky čemuž dodnes zůstává jedním z (nejen turisticky) nejdůležitějších center na ostrově.

Přílivu prázdninových návštěvníků se vyrovnává díky výstavbě nových hotelových komplexů, takže uvažujete-li o ubytování, v Bastii jistě nějaké naleznete. K dispozici jsou i standardní rodinné apartmány a také kempinky, neboť této volnočasové kratochvíli se Francouzi velmi rádi věnují. To, co do Bastie přitahuje vlny turistů každé léto, jsou také rozlehlé pláže, které lemují pobřeží a nabízejí příjemné možnosti ke koupání v průzračně čistém moři.

 TIP   Více fotografií z Bastie si můžete prohlédnout v příspěvku "Bastia - fotogalerie z roku 2014"

Nechce-li se vám trávit svůj čas prohlídkou města, určitě si přijdete na svém večer a v noci, kdy se na pobřeží probouzí bohatý noční život a v desítkách kaváren barů, restaurací a typických tavernách to opravdu žije. Byla by ale chyba minout bez povšimnutí studnici historických pamětihodností, kterými se Bastia může pochlubit.

Podobně jako v Ajacciu zde narazíme na stopy po přítomnosti proslulého vojevůdce Napoleona. A stejně jako v mnoha dalších korsických městech se uprostřed starého města nachází středověká citadela, tedy opevněná tvrz. A okolo ní si stále ještě zachovávají svůj osobitý ráz starobylé domky z minulého století, obklopující původní starý přístav, dnes využívaný už jenom díky rybářům.

Na své si ale přijdou i fanoušci sakrální architektury. Jednou z největších církevních staveb celé Korsiky je klášter Saint-Francois, jenž spatřil světlo světa na počátku šestnáctého věku. Další možností k prohlídce je neoklasicistní kostel Eglise Saint Jean-Baptiste ze sedmnáctého století, ke kterému se dostanete po malebné kolonádě. Uvnitř kostela se skrývá i zajímavé lákadlo, malby na klenbách kostela jsou totiž dílem věhlasných florentských mistrů a turisty jistě upoutá i místní mramorový oltář.

Je tu ale i budova divadla – Le Theatre – z devatenáctého století. Vzorem pro tuto stavbu bylo divadlo v italské Pise, poškození z náletů za druhé světové války bylo definitivně opraveno až začátkem osmdesátých let, kdy se konečně sehnaly potřebné finanční prostředky.

A na závěr, jedna zajímavost. Když si budete procházet ulice Bastie, určitě Vás napadne, že je to podobné jako v Itálii. A budete mít pravdu. Bastia byla založena ve čtrnáctém století guvernérem Leonellem Lomellinim, který si chtěl postavit takový malý Janov

Aktualizace 21.9.2020
Booking.com