Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – CESTA (část 11.)

Varšava (Polsko)
Varšava (Polsko)

12. den 18. 6. 2006, neděle

Suwalki – Warszawa (vše POL) – Český Těšín – Ostrava – Olomouc – Prostějov – Brno – (Praha)

Následuje noční přejezd. Průvodce nám pustí na spaní nějaké animované filmy. Máme po cestě zdravotní zastávky ve 4:00 a 7:00. V severním a středním Polsku prší. Řidiči jedou jako urvaní. Podle plánu máme překročit polsko-české hranice ve 12:00, ale jsme zde už v 8:45. Hraniční přechodem Český Těšín – Chotěbuz projíždíme bez problémů. Celníci se na nás usmívají. V 9:45 už jsme v Ostravě. Průvodce dělá společnou fotku u autobusu a my si taky pořizujeme fotografie ostatních i s průvodcem.

Riga (Lotyšsko)
Riga (Lotyšsko) v gastronoimickém centru Lido

V 11:00 jsme v Olomouci a loučí se s námi provodce Mirek. V 11:45 zajíždíme do Prostějova, kde řidiči tankují. Ve 13:15 jsme v Brně a odpojujeme se od zbytku výpravy, která ještě jede do Prahy (a řidiči ještě pojedou zpět do Prostějova). Ještě si vyměňujeme adresy s několika lidmi a loučíme se. Libuška si ještě povídá se starší turistkou, kterou čeká cesta do Bratislavy. Byla to jediná Slovenka v našem zájezdu. Naštěstí je zde paní z Uherského Hradiště, pro kterou přijede manžel a syn. Tak se s ní domlouváme a oni nás za odměnu vezmou s sebou. Musí si po cestě trošku zajet. Ve 14:15 jsme v Kroměříži až u domu. Loučíme se s turistkou z Uherského Hradiště. Tím naše cesta skončila.

Zámek Carské selo ve městě Puškin (Rusko)
Carské selo, město Puškin (Rusko) zámek a zahrada

Na závěr

Tento zájezd jsme si určitě nevybrali špatně. Byl vyvážený. Zahrnoval jak návštěvy historických památek ve městech, tak příjemné osvěžení v pobaltské přírodě. Průvodce byl vynikající a plně obstál. Rovněž jeho snoubenka, která se o nás starala v Petrohradě, zaslouží jenom pochvalu. Spolucestující turisté byli až na pár výjimek také přátelští, otevření a usměvaví. Dovolená se nám vydařila. Měli jsme také velké štěstí na počasí. Nezbývá nám než se o své zážitky podělit s ostatními a propagovat Pobaltí.

Sepsal Jiří Peštuka
V Kroměříži 27. 6. 2006

Petrodvorec - Peterhof (Rusko)
Zámek Rundale (Lotyšsko)
Booking.com