Kladská pevnost: Od středověkého hradiště po monumentální památku
Rozsáhlá pevnost v polském Kladsku (Twierdza Kłodzko) byla svědkem mnoha významných událostí v Evropě za posledních 1000 let. Rozprostírá se na kopci nedaleko centra města, které leží 42 km od Náchoda. Stavba budí pozornost už z venku, ale mnoho zajímavého skrývá také pod povrchem.
V 10. století na tomto místě stávalo hradiště. Postupně z něj byla vybudována obytná tvrz. Do 17. století byla opakovaně zpevňována a později rozšířena. Zbytky původních objektů byly zbourány. Dochovaly se podzemní chodby a zbytky klášterních sklepů. Během přestavby byla vybudována kasárna, provozní zázemí, pekárna a pivovar.
Koncem 18. století již měla pevnost plochu cca 30 hektarů. Navíc disponovala systémem podzemních protiminových chodeb o celkové délce 7 kilometrů, který se postupně ještě rozrůstal. Od 19. století sloužila také jako vězení. Za jejími zdmi byli drženi účastníci povstání z přelomu let 1863/64, v roce 1870 zase francouzští zajatci z francouzsko-pruské války. Za první světové války zde začal fungovat lazaret. Během 2. světové války tu byli uvězněni váleční zajatci, dezertéři německé armády a lidé podezřelí z rozvracení říše. V roce 1944 se v pevnosti vyráběly součástky ponorek a raket. Mnoho dalších let sloužila polské armádě.
V roce 1960 byla pevnost prohlášena památkou a zpřístupněna veřejnosti.
Zajímavost: V 70. letech 20. století se zde natáčel jeden z dílů seriálu Čtyři z tanku a pes.
Centrální část pevnosti – nádvoří donjonu – sloužila mimo jiné například jako depozit dělových koulí. Pod rampou se nachází vstup k latrínám. Kanalizace byla spojena s odtokem dešťové vody, což usnadňovalo vypouštění odpadu. Nad nádvořím stojí kulatá věžička z tesaného pískovce, která tvoří nejvyšší bod pevnosti (369 m n. m.). Umožňovala obráncům pozorovat nepřátelské obléhací pozice a pohyb jednotek během obléhání.
Příkopy měly bránit nepříteli při pronikání do opevnění. Vzhledem ke specifičnosti území byla většina příkopů kladské pevnosti suchá a oboustranně vyztužená. Jejich dna byla chráněna střeleckými okny umožňujícími střelbu z ručních zbraní nebo děl. Některé příkopy sloužily i ke skladování dřeva pro posádku až na šestiměsíční obranu. Přejezd přes příkopy umožňovaly mosty s pohyblivou částí. Po zvednutí uzavíraly brány. Podle plánu z roku 1832 bylo v celé pevnosti 54 mostů, z toho 45 padacích. Žádný se bohužel nedochoval. Jejich části byly použity na další stavební úpravy.
Několikapatrový komplex podzemních chodeb s výškou od 60 do 180 centimetrů a šířkou kolem 125 centimetrů přesahuje délku 40 kilometrů. Část je zpřístupněna k prohlídce.
Z vyhlídky na valech je vidět město a jeho okolí, při dobré viditelnosti rovněž pohoří, která obklopují Kladskou kotlinu a nejvyšší bod Stolových hor, pískovcový vrchol Velká Hejšovina (922 m n. m.).
V areálu pevnosti je také expozice o místní historii, prodejna suvenýrů či občerstvení.
Informační tabule jsou opatřeny texty v několika jazycích včetně češtiny.
Tip: Na prohlídku pevnosti si udělejte dost času, projít jen základní trasu bez průvodce a prohlédnout si exponáty trvá zhruba dvě hodiny.
Vladimíra Dobešová | 3.9.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
0,2°C
|
Předpověď počasí |